FAKT24
  KAUZA RTVS

  Deň D bude v pondelok: Dôležitý deň pre Maďariča, môže to byť jeho koniec! Sú za koncesiami snahy vymeniť Miku?

  08.06.2016 13:54 / politika google+ twitter facebook

  MAREK MAĎARIČ lupa
  Maďarič pripustil možnosť, že by sa vzdal funkcie, ak sa v parlamente nepresadí zákon o zvýšení konc | Profimedia

  Rozpory medzi stranami vládnej koalície o zvyšovaní tzv. koncesionárskych poplatkov pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) by sa podľa ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) mohli vyriešiť na pondelkovej Koaličnej rade. "Všetko ostatné bude povedané po nej," uviedol minister kultúry pre médiá pred začiatkom dnešného rokovania vlády. Šéf rezortu kultúry nechce spájať vedenie RTVS s témou zvyšovania koncesií a myslí si tiež, že politici by nemali ovplyvňovať spravodajstvo.

    

  Maďarič novinárom nevedel povedať, či bude môcť verejnoprávna rádiotelevízia počítať s vyššími príjmami z úhrad za vysielanie od januára budúceho roka. O tejto téme sa bude hovoriť. Situáciu okolo plánovaného zvyšovania koncesií by Maďarič nenazval koaličnou krízou, ale "praktickým problémom, ktorý sa možno nemedializoval šťastne, ale je tu záujem to vyriešiť a je tu aj pochopenie, že je to aj súčasťou programového vyhlásenia vlády". Zopakoval, že podľa vývoja situácie zváži ďalšie kroky. "Vidíte, keď sa Koaličná rada ide týmto problémom zaoberať aj za mojej účasti, asi tu je záujem to vyriešiť," doplnil. S predsedom SNS Andrejom Dankom o téme ešte nehovoril a nevie, aký bude postoj Slovenskej národnej strany (SNS) na rokovaniach. K požiadavkám SNS, ako je napríklad zmena názvu RTVS sa Maďarič nechcel pred pondelkovou Koaličnou radou vyjadrovať.

   

  Na otázku, či bude predmetom rokovania aj zmena vedenia RTVS Maďarič novinárom povedal, že to s témou vôbec nesúvisí. "Vôbec si neviem predstaviť, ako by mala Koaličná rada riešiť personálne obsadenie RTVS." Na medializované úvahy o tom, že za sporom o zvyšovaní koncesií je snaha SNS dosadiť svojho človeka do vedenia RTVS po tom, ako sa na budúci rok v lete skončí funkčné obdobie Václava Miku, reagoval, že nezachytil, že by takéto ambície niekto mal a že by dnes chcel niekto riešiť otázku, ktorá bude na stole v priebehu budúceho roka. "Politici by nemali rozprávať do spravodajstva, to ale neznamená, že nemôžu vyjadriť svoj názor na spravodajstvo. Samozrejme, že u väčšiny politikov názor na spravodajstvo je subjektívny, pretože je sám často objektom spravodajstva," povedal Marek Maďarič na otázku, či by mali politici "rozprávať do spravodajstva".

   

  Ak sa ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi nepodarí presadiť návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS, bude zvažovať svoje ďalšie kroky. Jednou z možností je aj odchod z postu ministra. Povedal to v pondelok 6. júna na tlačovej konferencii v Bratislave ako reakciu na piatkové rokovanie Koaličnej rady, na ktorom riešili aj koncesie, no bez jeho účasti. Presadenie vyšších koncesií pre RTVS je pre Maďariča kľúčovým cieľom a podľa vývoja zváži ďalšie kroky. "Som ochotný do toho dať aj svoj politický osud, lebo si myslím, že Slovensko to potrebuje," povedal. 

   

  Paradoxne ale prišla celá kauza ohľadne koncesií v čase, kedy sa v kuloároch vládnej koalície hovorí o novom mene vo vedení RTVS. Náhradníkom za Václava Miku by podľa našich informácií mala byť exriaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková. Napriek tomu, že Maďarič popiera spojitosť konca Miku vo funkcii, s aktuálnym problémom ohľadne koncesionárskych poplatkov. Či sa nakoniec celá situácia vyvinie tak, že Mika skončí predčasne a nahradí ho práve Ťapáková, ukážu najbližšie týždne, či mesiace.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku