FAKT24


sviatok má , zajtra

  KOALIČNÁ KRÍZA

  Ficovláda, Kiskovláda alebo predčasné voľby? Toto sú možné scenáre

  25.08.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Robert Fico ešte nikdy nesedel vo vláde, ktorá to mala také nahnuté ako jeho spolužitie s Mostom a SNS. Práve Dankovi národniari sa dnes budú radiť o tom, či budú vo vláde s Ficom a Bugárom pokračovať alebo nie. Toto sú možné scenáre ďalšieho vývoja.

  Andrej Kiska lupa
  Andrej Kiska si myslí, že Robert Kaliňák už mal dávno odstúpiť | SITA

  1. Predčasné voľby

  Andrej Danko dostane od SNS vo štvrtok mandát, aby opustil koalíciu. Na piatkovej koaličnej rade sa s partnermi nedohodne a vláda skončí. Dočkáme sa predčasných volieb. Tie však zatiaľ vylučuje spojenie Smeru a Mostu, ktoré má 64 poslancov a tým predčasné voľby blokuje. Fico sa už viackraát vyjadril, že Most a Smer predčasné voľby nepripustia. 

   

  2. Vláda mínus Danko

  Danko sa nedohodne a z vlády odíde. Smer a Most pokračujú ďalej s prebehlíkmi zo Sme rodina a získajú na svoju stranu aj podstatnú časť klubu SNS, ktorá chce zostať pri moci a pri peniazoch. Táto varianta predpokladá rozpad SNS. To je síce nepravdepodobné, ale na Slovensku sme už zažili všeličo.

   

  3. Nová vláda

  Opäť platí, že Danko to nedá a trojkoalícia sa rozpadne. Prezident môže vytvorením novej vlády poveriť Fica. Ak by neuspel môže to skúsiť Richard Sulík. Momentálne však neexistuje stabilná väčšina na udržateľnú vládu.

   

  4. Úradnícka vláda

  Ak sa stane to, čo sme opísali v bode 3 môže prezident Kiska vytvoriť úradnícku vládu, ktorá krajinu povedie do, zrejme, predčasných volieb. V Českej republike sa tento scenár realizoval už viackrát. Možno nastal čas, aby sme to skúsili aj u nás.

     

  5. Trio pokračuje ďalej

  Andrej Danko stiahne tak trochu chvost a koaliční partneri mu schvália niektoré z jeho požiadaviek. Napríklad 13. plat pre všetkých a podporu kúpeľníctva. Ide zrejme o najpravdepodobnejší scenár. Ficov zlepenec chce vydržať až do roku 2020. Zrejme sa dohodnú.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku