FAKT24


sviatok má , zajtra

  KONIEC UTLÁČANIU

  Andrej Danko: Často sme žili v područí iných národov, ale dnes sme národ, ktorý má vlastný štát

  01.09.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko slávnostne otvoril Deň otvorených dverí, ktorý pripomína 25. výročie prijatia Ústavy SR a privítal prvých návštevníkov. „Je to Váš deň, sme tu pre Vás a cíťte sa tu ako doma. Lebo ste tu doma," adresoval prítomným návštevníkom Danko.

  Predseda parlamentu Andrej Danko. lupa
  Predseda parlamentu Andrej Danko | SITA

  Podľa neho je dôležité, aby sme si pripomínali prijatie Ústavy SR. „Sme malý národ a stáročia sme bojovali o svoju štátnosť. Často sme žili v područí iných národov. Ale dnes sme národ, ktorý má vlastný štát. Nie každý národ je vyvolený Bohom a má to šťastie," povedal. Šéf parlamentu si želá, aby v takýto slávnostný deň išla politika bokom a aby politici medzi sebou nesúperili a zvažovali každé slovo. „Aby sme pre ľudí boli príkladom," dodal s tým, že „len pozitívny prístup dokáže veci meniť".

    

  Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič ako aj bývalí predsedovia parlamentu Jozef Migaš, Pavol Hrušovský, Pavol Paška a Peter Pellegrini. Nechýbali tiež podpredsedovia parlamentu Béla Bugár, Andrej Hrnčiar ani Martin Glváč a koaliční aj opoziční poslanci, či zástupcovia úradov štátnej správy.

   

  Piatok 1. septembra sa nesie na Bratislavskom hrade a v priestoroch NR SR v znamení osláv 25. výročia prijatia Ústavy SR. Oslavy, ktoré usporiadala Kancelária NR SR pod vedením predsedu parlamentu, sľubujú bohatý program a návštevníkom umožnia pozrieť si miestnosti, ktoré sú bežne pre verejnosť zatvorené. Podľa Danka sú Bratislavský hrad a budova NR SR symbolom našej slávnej minulosti a dynamickej súčasnosti. „Som rád, keď veci a miesta ožívajú, keď získavajú nový rozmer. Preto sme sa rozhodli prinavrátiť hradnému kopcu atmosféru, kde sa ľudia môžu stretávať, pozhovárať sa a zažiť spolu niečo pekné," vyjadril sa Danko.

   

  Dnes si môžu návštevníci pozrieť trakt predsedu parlamentu. V kinosále sa uskutoční diskusia Parlamentného inštitútu Kancelárie NR SR. Krátko pred 13:00 sa môže verejnosť tešiť na skupinový prelet leteckej techniky ministerstva obrany ponad budovu parlamentu. O 13:00 bude slávnostné zasadnutie NR SR, ktoré nebude verejné, no návštevníci ho môžu sledovať v kinosále parlamentu, ako aj na obrazovkách v priestoroch parlamentu. Na nádvorí Bratislavského hradu budú počas celého dňa kultúrny program a večer o 20:20 sa začne slávnostný galaprogram.

   

  V areáli hradu bude tiež prezentácia pyrotechniky a potápačov, prezentácia zdravotníckej výbavy špeciálnych síl, ukážka zbraní i historických uniforiem. Deti sa môžu tešiť aj na improvizovanú veterinárnu kliniku, mini "komisár REX", šteniatka služobných psov, ako aj na zásah psa, ktorý zachráni samovraha na streche vozidla. Program majú pre deti pripravení aj hasiči či ministerstvo pôdohospodárstva. „Uvidíte naše národné plemeno Slovenskej dojnej ovce, králiky nitrianskeho a zoborského plemena, národné kury plemena oravka a prepelice," informuje Kancelária NR SR. Unikátnou atrakciou podľa Kancelárie NR SR pre deti bude kreslenie pôdou a skúmanie vzoriek zemín.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku