FAKT24


sviatok má , zajtra

  ROZHOVOR

  Remišová: Danko a nový politik? Veď sa 10 rokov motal okolo Slotu

  06.09.2017 11:00 / politika google+ twitter facebook

  Veronika Remišová z OĽANO-NOVA bola jednou z ústredných postáv eurofondovej kauzy na ministerstve školstva. Upozorňovala na prešľapy rezortu pod vedením ministra Plavčana a prispela k jeho koncu. Portálu FAKT24 poskytla rozhovor k situácii na ministerstve i k možnosti predčasných volieb.

  remišová lupa
  remišová | sita

  Ako by ste zhodnotili stav na ministerstve školstva po odchode ministra Plavčana a stopnutí eurofondov?

   

  Na ministerstve školstva vládne obrovský chaos. Je neakceptovateľné, aby sa na začiatku školského roka nemal kto prihovoriť našim žiakom v školách. To, že ministerstvo dočasne riadi ministerka pôdohospodárstva iba svedčí tom, že SNS je myšlienkovo a obsahovo vyprázdnená strana, ktorá nemá nikoho schopného, koho by na tento post dosadila.

   

  Posledné roky je na ministerstve vždy nový šéf, ktorý príde s novou koncepciou. Je to dobre?

   

  Ja som vkladala nádeje do koncepcie “Učiace sa Slovensko”, ktorú vypracovávali nezávislí experti, ktorí sa dlhodobo venujú vzdelávaniu. Brala som to ako nepolitickú vec, ktorú sme podporovali. A mrzí ma, že neschopnosťou ministra a SNS táto koncepcia upadla do zabudnutia. To len svedčí o tom, že školstvo, ktoré je mimoriadne dôležité, je vždy na okraji záujmu.

     

  Zajtra je na programe odvolávanie ministra Richtera. Ako to podľa vás dopadne?

   

  Kšefty a teplé miesta sú veľmi silné lepidlo. Nepredpokladám, že SNS sa zmôže na to, aby urobila správnu vec. A teda zahlasovala za to, aby minister Richter odišiel zo svojho postu. Minister Richter tam už nemá čo robiť, ale SNS nemá takú chrbtovú kosť, aby ho poslala preč. Pán Danko tvrdí, že je nový v politike ale to nie je pravda. Už desať rokov sa motal okolo pána Slotu, bol jeho poslaneckým asistentom a za SNS sedel v dozorných radách. Jeho výhovorky na to, že je nový neobstoja.

   

  Na Slovensku momentálne panuje beznádej z toho, že kauzy zostávajú nepotrestané. Čo sa podľa vás musí zmeniť?

   

  Dôležité je mať dobré zákony. Mal by sa zmeniť zákon o hmotnej zodpovednosti politikov, ktorá je nevymožiteľná. Vidíme to napríklad pri kauze nástenkový tender. Na druhej strane je dôležité akí ľudia sú na kľúčových postoch.

   

  Aké je najlepšie riešenie súčasnej situácie? Predčasné voľby?

   

  Ak má vládna koalícia robiť to, čo robí doteraz. To znamená, že sa škriepi, háda, posiela si odkazy cez smsky a cez rôzne papieriky, tak pre Slovensko sú najlepšie predčasné voľby. To už povedali aj traja ministri koalície, že v takejto atmosfére sa pracovať nedá. Mrzí ma, že politici namiesto toho, aby riešili problémy Slovenska ako školstvo alebo zdravotníctvo, riešia sami seba. To, kto si viac uchmatne z toho koláča. 

  Šulko | fakt24.sk

  Komentáre k článku