FAKT24


sviatok má , zajtra

  SKVELÁ STAROSTLIVOSŤ

  László Sólymos: Geológovia sú veľkým prínosom pre životné prostredie

  08.09.2017 19:00 / politika google+ twitter facebook

  Pri príležitosti osláv Dňa baníkov, hutníkov, geológov a naftárov v Banskej Štiavnici minister životného prostredia László Sólymos ocenil desiatich geológov.

  László Sólymos lupa
  Minister životného prostredia László Sólymos | SITA

  Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák, minister udelil osem čestných uznaní a dva ďakovné listy geológom za mimoriadne pracovné výsledky a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie. Ocenenými sú pracovníci Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, ministerstva životného prostredia, akademickej obce, ako aj súkromného sektora - Vlasta Jánová, Kamil Vrana, Igor Modlitba, Dušan Wunder, Silvester Pramuka, Marián Košuth, Richard Kaňa, Vladimír Hrubý, Pavol Šesták a Klára Kohútová.

    

  „Len neustále poznávanie a skúmanie nás posúva vpred. Výnimkou nie je ani geológia. A práve výskum geologického prostredia, nerastov, hornín, ale aj samotný inžiniersko-geologický prieskum si vyžaduje zodpovedný prístup, za ktorý patrí geológom moje poďakovanie,“ uviedol Sólymos.

   

  Za uplynulých päť rokov urobil envirorezort geologické prieskumy v 140 lokalitách, ktoré sú environmentálnymi záťažami. Úspešne pritom už bolo sanovaných 19 rizikových lokalít. „S pomocou európskych peňazí pripravujeme ďalšie aktivity zamerané na environmentálne záťaže, na zabezpečenie a rekultiváciu uzavretých a opustených úložísk ťažobného odpadu a na sanáciu zosuvov,“ zdôraznil minister. Envirorezort tiež mapuje aj nerastné surovinové zdroje Slovenska. V súčasnosti je na Slovensku 574 výhradných ložísk, ktoré sú nerastným bohatstvom a podľa Ústavy Slovenskej republiky sú vlastníctvom štátu. "Tento potenciál je ale nevyhnutné využívať s maximálnym dôrazom na ochranu životného prostredia a zdravie ľudí,“ doplnil Sólymos.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku