FAKT24
  POLITICKÝ LUXUS

  332 000 eur! Toto je účet za Lajčákov luxus v New Yorku! A zaplatíme ho my

  11.09.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák sa od septembra ujíma funkcie predsedu Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov. Funkcia je to bezpochyby prestížna, ale pre Slovensko nebude lacná. Lajčák si totiž doprial luxusný byt v New Yorku a tiež aj poriadne zvýšený plat. A tieto vymoženosti mu zaplatí Slovensko.

  miroslav lajčák lupa
  miroslav lajčák | sita

  Najskôr zožal minister Lajčák kritiku za to, že mu vláda na svojom zasadnutí zvýšila paušálne náhrady z necelých 900 eur až na 8000 eur. Jeho mesačný plat by vďaka tomu mal stúpnuť až na 13 700 eur. Ročne tak Lajčák zarobí viac ako 160-tisíc eur. Minister toto zvýšenie obhajoval aj zvýšenými nákladmi na život v New Yorku, čo je bezpochyby pravda. Otázne však je, či je rozdiel až taký dramatický.

   

  Ďalšou položkou na účte za Lajčákovu funkciu je byt, ktorý si slovenský minister prenajme v New Yorku na Manahttane. Úradníci ministerstva zahraničia spoločne s Lajčákom vybrali byt v centre New Yorku, pretože práve tu bude Lajčák tráviť väčšinu času.

   

  "Pokiaľ ide o priestory v New Yorku, po prieskume možností a toho, čo trh ponúka, sme si prenajali priestor úradovne spojenej s bytom na Manhattane. Cena za prenájom je stanovená na 15.995 USD/mesiac,” povedal pre portál topky hovorca rezortu zahraničia Peter Susko.  V prepočte tak prenájom bude stáť takmer 14 000 eur. Náklady bude znášať Slovenská republika, čo je však v tomto prípade zaužívaná prax a deje sa to tak stále.

     

  Po zrátaní platu a prenájmu tak vychádza, že Lajčákove pôsobenie v OSN bude Slovensko len na jeho osobe stáť 332 000 eur. Nuž za prestíž sa platí.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku