FAKT24


sviatok má , zajtra

  PREZIDENT SR

  Kiska má problém! Jeho firma krátila daň!

  12.09.2017 11:15 / politika google+ twitter facebook

  Prezident Andrej Kiska má problém. Denník N prišiel so zistením, že firma KTAG prezidenta Kisku a jeho brata Jaroslava krátila daň. Firma porušila zákon tým, že financovala Kiskovu prezidentskú kampaň, ale minuté peniaze vykázala inak. Spoločnosť chybu uznala a daň aj penále doplatila. Iba vďaka tomu skutok nie je považovaný za trestný čin.

  kiska lupa
  kiska | sita

  Daňová kontrola prišla do Kiska Travel Agency (KTAG) v decembri 2015. Účelom kontroly bolo preveriť správnosť zaplatenej dane z príjmu. Po kontrole, ktorá trvala celý rok a daniari poctivo preverili všetky výdavky firmy vyniesli verdikt. KTAG mala doplatiť 27 000 eur. o ktoré skrátila daň. 

    

  Spoločnosť zákon podľa Denníka N porušila tým, že peniaze minula na Kiskovu prezidentskú kampaň, ale v účtovníctve ich vykázala inak. Firma výsledky daňovej kontroly uznala a daň doplatila aj vrátane vyrúbeného penále. KTAG si neoprávnene mala vyúčtovať 136-tisíc eur. Vďaka tomu sa na skutok nepozerá ako na trestný čin. 

  Prezident vyhlásil, že v pondelok kontaktoval vedenie KTAG a konateľ firmy Eduard Kučkovský mu vysvetlil, že spoločnosť platí faktúry načas a aj v tomto prípade fungovala na základe zmlúv a dohôd, ktoré boli uzavreté medzi právnickými a fyzickými osobami. Podľa Kisku vznikol v apríli 2014 spoločnosti nárok na odpočet DPH a „ako býva zvykom, daňový úrad prišiel na kontrolu spoločnosti KTAG.“ Ako uviedol prezident, daňoví úradníci sa nestotožnili s postupmi účtovníka spoločnosti a s odpočtom dane nesúhlasili. Na základe toho Kiskova firma ihneď uhradila DPH vo výške 9 227 eur a penále vo výške 15 543 eur. Podľa Kisku je to pre podnikateľov bežná záležitosť a ako dodal, aj v iných spoločnostiach sa stretol s tým, že daňový úrad nesúhlasil so všetkými položkami, ktoré boli uvádzané.

   

  Kiska zároveň vysvetlil, že na konci roka sa vo firme uskutočnila i kontrola dane z príjmu a na základe tých istých faktúr ako pri prvej kontrole, KTAG doplatila daň vo výške 27 114 eur a penále vo výške 2 711 eur. „Daňový úrad v tomto prípade požiadal políciu, aby prešetrila, či nedošlo k porušeniu zákona. Preto sa v januári 2015 začalo vyšetrovanie spoločnosti KTAG,“ uviedol Kiska a dodal, že prešovský krajský vyšetrovateľ si vyžiadal všetky faktúry a zmluvy, vypočul konateľa spoločnosti i Kiskovho brata. Vyšetrovateľ 8. augusta minulého roku všetky materiály vrátil s tým, že neexistuje dôvod na pokračovanie vyšetrovania a prípad ukončil.

  Šulko | fakt24.sk

  Komentáre k článku