FAKT24


sviatok má , zajtra

  RANA PRE PREZIDENTA

  Transparency: Kiskova firma podvádzala na daniach! Jeho vysvetlene nestačí!

  12.09.2017 14:01 / politika google+ twitter facebook

  Slovenská pobočka Transparency International je sklamaná z toho ako prezident Kiska vysvetlil to, že jeho firma KTAG podvádzala na daniach. Kiska sa mal podľa Transparency ospravedlniť. Navyše je otázne, či Kiska neporušil zákon o financovaní kampane v prezidentských voľbách.

  kiska lupa
  kiska | sita

  Transparency prezidenta vyzýva, aby predložil dokumenty o všetkých svojich výdavkoch na prezidentskú kampaň. "V prípade dokázaného podvodu na daniach nás však jeho vysvetlenie SKLAMALO. Namiesto výhovoriek typu "iný právny názor" by sme čakali prijatie morálnej zodpovednosti a ospravedlnenie sa občanom za prešlap jeho firmy. Je stále otázne, či okrem podvodu na daniach vtedy kandidát Kiska neporušil aj zákon o financovaní volieb a či vykázal všetky výdavky (resp. neporušil zákonný limit). Overiť by sa to dalo tak, keby prezident ukázal verejnosti faktúry a objednávky, ktoré mu na kampaň hradila jeho firma," píše Transparency na svojej facebookovej stránke. 

    

  Denník N prišiel so zistením, že firma KTAG prezidenta Kisku a jeho brata Jaroslava krátila daň. Firma porušila zákon tým, že financovala Kiskovu prezidentskú kampaň, ale minuté peniaze vykázala inak. Spoločnosť chybu uznala a daň aj penále doplatila. Daňová kontrola prišla do Kiska Travel Agency (KTAG) v decembri 2015. Účelom kontroly bolo preveriť správnosť zaplatenej dane z príjmu. Po kontrole, ktorá trvala celý rok a daniari poctivo preverili všetky výdavky firmy vyniesli verdikt. KTAG mala doplatiť 27 000 eur. o ktoré skrátila daň. 

    

  Spoločnosť zákon podľa Denníka N porušila tým, že peniaze minula na Kiskovu prezidentskú kampaň, ale v účtovníctve ich vykázala inak.  Podľa Kisku vznikol v apríli 2014 spoločnosti nárok na odpočet DPH a „ako býva zvykom, daňový úrad prišiel na kontrolu spoločnosti KTAG.“ Ako uviedol prezident, daňoví úradníci sa nestotožnili s postupmi účtovníka spoločnosti a s odpočtom dane nesúhlasili. Na základe toho Kiskova firma ihneď uhradila DPH vo výške 9 227 eur a penále vo výške 15 543 eur. Podľa Kisku je to pre podnikateľov bežná záležitosť a ako dodal, aj v iných spoločnostiach sa stretol s tým, že daňový úrad nesúhlasil so všetkými položkami, ktoré boli uvádzané.

   

  Kiska zároveň vysvetlil, že na konci roka sa vo firme uskutočnila i kontrola dane z príjmu a na základe tých istých faktúr ako pri prvej kontrole, KTAG doplatila daň vo výške 27 114 eur a penále vo výške 2 711 eur. „Daňový úrad v tomto prípade požiadal políciu, aby prešetrila, či nedošlo k porušeniu zákona. Preto sa v januári 2015 začalo vyšetrovanie spoločnosti KTAG,“ uviedol Kiska a dodal, že prešovský krajský vyšetrovateľ si vyžiadal všetky faktúry a zmluvy, vypočul konateľa spoločnosti i Kiskovho brata. Vyšetrovateľ 8. augusta minulého roku všetky materiály vrátil s tým, že neexistuje dôvod na pokračovanie vyšetrovania a prípad ukončil.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku