FAKT24


sviatok má , zajtra

  PLNENIE POVINNOSTÍ

  Ján Podmanický: Kontrolné orgány štátu si musia plniť svoje povinnosti, či už ide o prezidenta alebo členov vlády

  12.09.2017 20:00 / politika google+ twitter facebook

  Kontrolné orgány štátu si podľa poslanca NR SR Jána Podmanického (Smer-SD) musia plniť svoje povinnosti, či už ide o prezidenta, členov vlády, poslancov alebo občanov.

  Jan Podmanická lupa
  Poslanec NR SR Ján Podmanický. | SITA

  Ako povedal Podmanický dnes pre agentúru SITA, oceňuje, že daňové úrady tak konali aj v prípade firmy prezidenta SR Andreja Kisku. „Každý by výsledky týchto kontrol mal rešpektovať. Je naozaj jedno, či ide o prezidenta, člena vlády alebo kohokoľvek,“ dodal.

    

  Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) zastáva stanovisko, že každé podozrenie z krátenia daní by sa malo dôsledne vyšetriť a vysvetliť, či už ide o obyčajného človeka alebo o prezidenta. Zároveň to podľa hnutia odhaľuje vážne nedostatky vo fungovaní daňovej správy, keď sa informácie zneužívajú na diskreditáciu politických oponentov bez toho, či sú opodstatnené alebo nie. „Namiesto diskreditácie politických oponentov by daňová správa mala riešiť obrovské zámerné daňové podvody s DPH. Ako vidíme na prípade Bašternák, v jednotlivých operáciách môže štát prichádzať o desiatky miliónov eur,“ uvádza sa v stanovisku OĽANO, ktoré poskytlo hnutie agentúre SITA.

   

  Daňová "predvolebná" kauza firmy prezidenta SR Andreja Kisku prináša podľa poslankyne za hnutie Sme rodina Adriany Pčolinskej pre neho niekoľko nepríjemných momentov. „Prvý je ten, že jeho hlavný oponent - Smer-SD politicky spochybní Kiskov prezidentský mandát. Druhým momentom je to, že to oslabí jeho pozíciu politickej autority vo vzťahu ku kauzám súčasnej vlády,“ povedala dnes Pčolinská pre agentúru SITA. Tretí moment vidí v tom, že táto kauza bude jednou z najväčších prekážok jeho prípadnej opätovnej prezidentskej kandidatúry. „Zároveň považujem za problém, ak z našich bezpečnostných zložiek opakovane a asi aj cielene unikajú utajované písomnosti a informácie tvoriace predmet daňového tajomstva. Očakávam, že bude vyvodená osobná zodpovednosť voči vedúcim pracovníkom týchto inštitúcií,“ dodala poslankyňa.

   

  Denník N v pondelok informoval, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej spolumajiteľom je prezident Andrej Kiska, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Daňová kontrola ukázala, že KTAG na dani z príjmov zaplatila o 27-tisíc eur menej než mala, spoločnosť po vyšetrovaní chybu priznala, oľutovala a daň doplatila, čím trestnosť tohto činu zanikla. Redakcii Denníka N zaslal policajné uznesenia a dokumenty z daňového úradu anonym, vyšetrovanie Kiskovej firmy denníku potvrdili dva zdroje.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku