FAKT24


sviatok má , zajtra

  GAZDA SKONČIL

  Koniec Procházku! Vláda nad ním vyriekla definitívny ortieľ. Je z neho politická mŕtvola

  13.09.2017 14:45 / politika google+ twitter facebook

  Vláda zobrala na vedomie, že Radoslav Procházka vzal späť svoj súhlas s kandidatúrou na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tým sa otvorila cesta na to, aby Súdna rada SR opäť vyhlásila nové voľby. Post dodatočného sudcu, ktorý patrí Slovensku, je rok neobsadený.

  Radoslav Procházka lupa
  Procházka stále nepovedal, či bude kandidovať. | Profimedia

  Späťvzatie súhlasu so svojou kandidatúrou oznámil Procházka listom 18. júla. Tento krok odôvodnil pre Hospodárske noviny tým, že "nedávne voľby do Súdnej rady Slovenskej republiky a jej zásadná obmena sú vhodnou príležitosťou uzavrieť jednu nominačnú kapitolu a umožniť najvyššiemu orgánu sudcovskej legitimity, aby v novom zložení do predmetnej funkcie zvolil nového kandidáta".

     

  Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská po rokovaní vlády v tejto súvislosti uviedla, že v prvom rade treba hľadať dobrých kandidátov, aby mala z čoho Súdna rada po vyhlásení volieb vyberať. Ministerka má typy na kandidátov, ale nerada by predbiehala a preto ich nechcela zverejniť. Štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Ivan Korčok v tejto súvislosti zdôraznil, že „má pocit, že je v záujme Slovenska, aby na Všeobecnom súde bol náš zástupca“.

   

  Vláda takmer pred rokom, 28. septembra, oficiálne schválila Procházkovu kandidatúru. Vzhľadom na jeho politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, tento krok sprevádzala kritika. Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za "trafiku", ktorú mal dostať na základe politických dohôd. To však expolitik odmietol. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať sa poslaneckého mandátu v Národnej rade SR, aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal. Poradný výbor nakoniec v decembri minulého roka odmietol Procházkovu kandidatúru, a to „vzhľadom na obavy o integrite kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené". Doteraz sa nestalo, aby kandidát na post sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý nezískal podporu poradného výboru, prešiel v pléne zástupcov členských štátov. Podporu poradného výboru nezískala ani prvá naša kandidátka na post dodatočného sudcu Mária Patakyová, ktorá neprešla výberom v marci 2016 pre neznalosť francúzštiny, pracovného jazyka súdu.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku