FAKT24
  EXPREMIÉR JE SPÄŤ

  Dzurinda prehovoril: Toto je pravda o migrantoch a Merkelovej! Čo by som robil ako premiér miesto Fica?

  15.09.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Bývalý premiér Slovenska Mikuláš Dzurinda bude navždy označovaný ako ten, ktorý doviedol našu krajinu do Európskej únie. Bolo to práve počas jeho vlády, kedy sme sa stali jej členom. Odvtedy prešli roky a expredseda vlády je dnes mimo vrcholovej politiky.

  Mikuláš Dzurinda lupa
  Mikuláš Dzurinda | SITA

  Teraz sa opäť hlási o slovo. Pre Hospodárske noviny poskytol rozhovor, v ktorom nevynechal ani momentálne veľmi pálčivú tému migrantov. Keďže Slovensko neuspelo so žalobou ohľadne kvót, budeme musieť pri prerozdeľovaní utečencov nejakých prijať. Ak by sme tak neurobili, hrozia nám sankcie. "Kvóty je hlúpy výraz, ktorý ma irituje od samého začiatku a irituje ma až dodnes. Poviem to inak – bude Slovensko súčasťou celého tohto procesu, keď budeme prijímať migrantov, ktorí si želajú žiť v našich krajinách?" povedal Dzurinda.

   

  Čo by dnes však Dzurinda robil, ak by bol na Ficovom mieste? Viedol by Slovensko do jadra Európskej únie? To by však znamenalo, že sa musíme s kvótami jednoznačne zmieriť. "Pokúsim sa túto otázku otočiť, predovšetkým zo slovenského pohľadu. Pretože keď čítam diskusiu, ktorá sa rozbehla, mám pocit, že debatujeme o tom, či sa má Slovensko zaradiť do nejakej extraligy, prvej, druhej ligy alebo skončiť niekde v šiestej okresnej súťaži. Ale nie je to tak. Nemalo by to tak byť a nesmie to tak byť. Ako keby sme sa vyhýbali podstate tejto témy," dodáva expremiér. 

    

  Slovensko a kvóty sú teda stále témou, ktorá vzbudzuje vášnivé diskusie a zároveň rozporuplné reakcie. "Mali by sme mať jasno v tom, že chceme chrániť náš spôsob života a naše tradičné európske hodnoty. Od toho je veľmi blízko k rozhodnutiu, že existuje niečo ako absorpčná kapacita prijímať migrantov. Ak sa na tomto dohodneme, tak potom sme opäť o kúsok bližšie, ako celý tento proces regulovať. Aby sme to zvládali, aby sme mali v našich domovoch pocit, že naďalej žijeme v Bratislave a Európe. Že sme tu doma. Ak zavládne konsenzus, že sme odhodlaní tento proces chrániť a regulovať, tak potom je už omnoho bližšie k tomu, aby sme našli nástroje, ako ho zabezpečiť," hovorí Dzurinda. 

   

  Jednou z najkritizovanejších osôb v Európe práve pre migračnú krízu je nemecká kancelárka Angela Merkelová. aká je vlastne v skutočnosti osoba, ktorá chce migrantom silou - mocou otvoriť európske dvere? "Pani Merkelová je osobnosťou, pretože je nesmierne pracovitá, skromná a ide po podstate veci. O tom som hlboko presvedčený. Vie, že problémy sú komplexné, veľmi komplikované. Vie, že zjednodušenia jej nepomôžu, a, samozrejme, musí mať božskú trpezlivosť s mnohými európskymi lídrami," dodáva Dzurinda.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku