FAKT24


sviatok má , zajtra

  ČISTÝ DEŇ

  Župa do Čistého dňa naliala viac ako milión eur! Viskupič zváži zrušenie zmlúv!

  19.09.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Kauza Čistý deň opäť naberá na obrátkach. Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič, ktorý v Trnavskom kraji (TTSK) kandiduje za župana, upozornil na to, že práve trnavská župa poslala zariadeniu už viac ako milión eur. A začiatkom tohto roka 179-tisíc aj napriek zisteným závažným pochybeniam. Ak by voľby vyhral, je Viskupič pripravený aj na možnosť zrušenia zmlúv s Čistým dňom.

  viskupič lupa
  Viskupič by ako župan prehodnotil zmluvy s Čistým dňom. | sita

  Viskupič prišiel s informáciou, že župa za viac ako 10 rokov poslala do Čistého dňa už viac ako milión eur. “Problémom je hlavne posledný rok, kedy po odhalení podozrení z týrania zverených detí TTSK na situáciu vôbec nereagoval a namiesto hĺbkovej kontroly automaticky pridelil dotáciu 179 000 eur aj na rok 2017. To bolo v čase, kedy akreditačná komisia odporučila akreditáciu odňať. Župan aj ministerstvo ignorovali názory odborníkov a absolútne nijako nezareagovali,” hovorí Viskupič pre FAKT24.

     

  Podľa poslanca OĽaNO je zásadným problém aj to, že samotná zmluva o poskytovaní finančný prostriedkov medzi krajom a Čistým dňom “predpokladá výkon kontroly v tomto zariadení”. A to sa podľa Viskupiča nedeje. “Nepoznám jediný výstup o kontrolnom závere zo strany TTSK, v čom vedenie župy absolútne zlyhalo,” dodáva Viskupič.

   

  Na pochybné praktiky v resocializačnom zariadení Čistý deň, ktoré sídli v Galante upozornila pred rokom poslankyňa Natália Blahová. Odvtedy sa objavili informácie o neprimeraných praktikách v Čistom dni. Minister práce Ján Richter sa rozhodol, že Čistému dňu odoberie akreditácia po tom, čo polícia vzniesla obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania voči bývalému pracovníkovi Čistého dňa. Viskupič by v prípade zvolenia za trnavského župana pristúpil “k prehodnoteniu zmluvných záväzkov kraja s organizáciou Čistý deň”. Pripravený je aj na prípadné zrušenie zmlúv. “Ak to bude v záujme ochrany detí a občanov kraja, tak určite áno. Disponujem informáciami o 8-krát dodatkovanej zmluve o výpožičke, takže po právnom preskúmaní by som zvolil adekvátny postup,” uzatvára Viskupič.

  Šulko | fakt24.sk

  Komentáre k článku