FAKT24
  VOĽBY V NEMECKU

  Putin do volieb v Nemecku nezasahuje. Zatiaľ!

  20.09.2017 20:30 / politika google+ twitter facebook

  V Nemecku sa už o štyri dni uskutočnia parlamentné voľby, predvolebná kampaň sa blíži k svojmu finišu a napätie vrcholí, no jedna vec tu nesedí. Nikto zatiaľ nezaznamenal významnejší útok alebo pokus o útok zo strany ruských hackerov, ktorého cieľom by malo byť ovplyvnenie výsledkov nemeckých volieb, píše agentúra AP.

  Ruský prezident Vladimir Putin lupa
  Ruský prezident Vladimir Putin | SITA

  Prekvapivé je to najmä preto, že pokusy ovplyvniť volebné výsledky zo strany ruských hackerov alebo dezinformátorov boli zaznamenané pri všetkých významnejších voľbách za posledný rok a pol, vrátane amerických či francúzskych. Rusko síce po každých voľbách tvrdí, že s útokmi nemá nič spoločné, a ak vôbec prebiehali, sú za nimi len jednotlivci a nie ruská vláda, no samotné krajiny, ktoré sa stávajú obeťami týchto útokov, podozrievajú Kremeľ.

   

  Absencia akéhokoľvek výraznejšieho pokusu o zasahovanie do nemeckých parlamentných volieb zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina prekvapila podľa jeho vlastných slov aj nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziére. "Nevidíme, že by Putin zasahoval do predvolebnej kampane," vyhlásil minister v stredu v rozhovore pre nemecký denník Bild. "Možno to ani neskúšali. A možno to ešte príde," vypočítava alternatívy de Maiziére.

     

  Agentúra AP pripomína, že aj do francúzskych volieb zasiahli ruskí hackeri výrazným spôsobom až v poslednej možnej chvíli, a síce v predvečer volieb, keď zverejnili e-maily neskoršieho prezidenta Emmanuela Macrona a ľudí z jeho tímu. Macron neskôr aj osobne otvorene protestoval proti týmto praktikám na stretnutí s prezidentom Putinom.

   

  Ďalším dôvodom, prečo ruskí hackeri Nemecko zo svojich aktivít doteraz vynechávali, môže byť podľa pozorovateľov aj to, že v Nemecku neexistuje popri úradujúcej kancelárke Angele Merkelovej politická sila, ktorá by mala reálnu šancu ju ohroziť a ktorej budúca politika by mohla byť v línii podporovanej Ruskom. Sociálni demokrati, ktorí sú Merkelovej najvážnejším súperom, sú zhruba rovnako kritickí voči Rusku ako kancelárka, a takisto ako ona chcú pokračovať v otvorenej politike voči utečencom.

   

  Jedinou silnou stranou, ktorá je proti utečencom a je čiastočne naklonená Rusku, je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), tá by však podľa posledných predvolebných prieskumov mala získať len niečo vyše desiatich percent hlasov. V posledných dňoch bol síce zaznamenaný enormný nárast príspevkov oslavujúcich AfD prevažne z falošných profilov na sociálnych sieťach, čo by vykazovalo znaky ruskej kampane, no dopad takéhoto úsilia na výsledky nemeckých volieb bude zrejme len malý, píše AP.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku