FAKT24
  VOĽBY V NEMECKU

  Merkelová zvíťazila v nemeckých voľbách.

  24.09.2017 19:01 / politika google+ twitter facebook

  V dnešných nemeckých parlamentných voľbách pravdepodobne zvíťazila Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej.

  Spolková kancelárka Angela Merkelová lupa
  Spolková kancelárka Angela Merkelová | SITA

  Podľa prvej prognózy, ktorú krátko po zatvorení volebných miestností zverejnila televízia ZDF, získala 33,5 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila Sociálno-demokratická strana (SPD) Martina Schulza s 21 percentami a tretia je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 13 percentami.

   

  Ďalej nasledujú Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá získala 10 percent, ľavicová Die Linke a Zelení, ktorí získali zhodne po deväť percent.

   

  O budúcnosti nemeckej vlády mohlo rozhodnúť 61,5 milióna voličov, ktorí mali k dispozícii dva hlasy. Prvý je priamym hlasom pre kandidátov z 299 volebných obvodov, druhý je pre jednu z politických strán. Každý kandidát, ktorý vo volebnom obvode vyhrá, sa dostane do Spolkového snemu, strana však potrebuje päť percent hlasov celonárodne alebo minimálne tri kreslá z volebných obvodov, aby v ňom mohla byť zastúpená.

  sita | fakt24.sk

  Témy: nemecko
  Komentáre k článku