FAKT24


sviatok má , zajtra

  KOALIČNÁ KRÍZA

  Vojna Smeru s Mostom pokračuje. Horozí koniec Žitňanskej!

  20.10.2017 09:30 / politika google+ twitter facebook

  Koalícia nedokáže vyriešiť svoj vážny problém. Ide o zvolenie nového člena Súdnej rady. Smer vytrvalo pretláča štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú. Tú však odmieta ministerska spravodlivosti Lucia Žitňanská. Tá viackrát naznačila, že Jankovská prejde len cez jej "politickú mŕtvolu". Hrozí tak koniec ministerky Mostu.

  Lucia Žitňanská lupa
  Žitňanská sa nebojí konfliktu so Smerom. | sita

  NR SR nezvolil na tejto schôdzi chýbajúceho člena Súdnej rady SR. Na návrh podpredsedu parlamentu Bélu Bugára bola voľba odsunutá na novembrovú schôdzu. Poslanec Smeru Robert Madej predložil ako kandidátku ešte pred letnými prázdninami sudkyňu a terajšiu štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s jej nomináciou nesúhlasí, je za odpolitizovanie súdnej rady a v rade je potrebné dať podľa nej priestor aj nesudcom. „To v prípade tejto kandidatúry je popreté, preto s ňou nesúhlasím,“ zdôraznila ešte v júni Žitňanská.

   

  "Držím sa programového vyhlásenia vlády a koaličnej dohody, a to sú dôvody, prečo trvám na svojom stanovisku," uviedla dnes Žitňanská po rokovaní vlády. Pripomenula, že sa v programovom vyhlásení hovorí o presadzovaní nesudcov do rady, a na tom trvá. Všetky ďalšie otázky sú zbytočné, vyhlásila šéfka rezortu spravodlivosti. Potvrdila, že určite sa bude na túto tému rozprávať ešte s premiérom Robertom Ficom.

   

  Žitňanská ešte pred letom povedala, že ak bude Jankovská zvolená, podá demisiu. Podľa mediálneho poradcu premiéra a zároveň poslanca Smeru Erika Tomáša je potrebné urobiť všetko pre to, aby Lucia Žitňanská zostala vo vláde, lebo je to dobrá ministerka. „Pevne verím, že koaliční partneri využijú čas, získaný odložením voľby, na dohodu,“ povedal pre agentúru SITA.

   

   

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku