FAKT24


sviatok má , zajtra

  PRÚSER S HLASOVANÍM

  Šimkovičovej prúser sa bude riešiť: Mandátový výbor začal voči nej disciplinárne konanie! Čo jej hrozí?

  16.06.2016 13:50 / politika google+ twitter facebook

  Mandátový a imunitný výbor sa jednomyseľne uzniesol na začatí disciplinárneho konania voči nezaradenej poslankyni Martine Šimkovičovej, pretože bolo preukázané a ňou potvrdené, že porušila rokovací poriadok, ktorý hovorí o hlasovaní za iného poslanca, uviedol dnes predseda mandátového a imunitného výboru Richard Raši (Smer-SD).

  Martina Šimkovičová lupa
  Šimkovičová porušila rokovací poriadok, trest ju zrejme neminie. | Profimedia

  Ďalšie rokovanie výboru sa uskutoční budúci utorok, na zasadnutie pozvú aj Šimkovičovú. "Mandátový a imunitný výbor môže prijať uznesenie, v ktorom skonštatuje porušenie rokovacieho poriadku a pokutu 1 000 eur. Ale môže prijať aj uznesenie, kde vyzve parlament k tomu, aby vyzval pani poslankyňu k vzdaniu sa mandátu. Ale toto vyzvanie nie je vynútiteľné, vždy to ostáva na rozhodnutí daného poslanca," vysvetlil Raši možné sankcie pre Šimkovičovú zo strany výboru.

    

  Šimkovičová, ktorá hlasovala v parlamente za svojho kolegu, už avizovala, že sa nevzdá poslaneckého mandátu, na čo ju vyzvalo hnutie Sme rodina, za ktoré kandidovala do národnej rady. Podľa Šimkovičovej nie je povinnosťou vzdať sa mandátu. "Bola to nováčikovská chyba, že som v spontánnej reakcii stlačila gombík," vysvetlila opozičná poslankyňa. Svoj podiel viny priznal aj Rastislav Holúbek s tým, že on dal Šimkovičovej pokyn, aby za neho hlasovala, keďže si k rečníckemu pultu nezobral hlasovaciu kartu. 

   

  Poslanec za Sme rodina Milan Krajniak vyzval Šimkovičovú, aby sa vzdala poslaneckého mandátu, pretože v máji hlasovala v pléne za svojho straníckeho kolegu Rastislava Holúbka. Ten uvádzal 24. mája hlasovanie ako spravodajca k novele zákona o podmienkach prevádzky vozidiel. Pri rečníckom pulte však nemal so sebou hlasovaciu kartu. V štatistikách hlasovania je však vykázaný, že hlasoval za prijatie novely. Za Holúbka hlasovala s jeho hlasovacou kartou práve Šimkovičová. Videli ju viacerí poslanci. "Takéto konanie je pre nás neprijateľné," vyhlásil Krajniak.

   

  V roku 2009 hlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú vtedajšia opozičná poslankyňa Iveta Radičová. "Urobila som chybu a jediný spôsob, ako sa môžem očistiť, je vzdať sa poslaneckého mandátu," vyhlásila vtedy Radičová. Zároveň dodala, že pri hlasovaní za kolegyňu sa síce dopustila chyby, ale nie podvodu. Poslaneckého mandátu sa vzdal aj Ladislav Košťa, ktorý na jar v roku 1991 hlasoval za dvoch svojich kolegov.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku