FAKT24


sviatok má , zajtra

  KISKOV PREJAV

  Alibista Kiska: O Bašternákovi hovoril, no Kaliňáka nemenoval! Bál sa mu prezident povedať priamo, nech odstúpi?

  17.06.2016 01:30 / politika google+ twitter facebook

  Koaliční aj opoziční poslanci hodnotia Správu o stave republiky, ktorú v parlamente predniesol prezident Andrej Kiska, pozitívne. Napriek tomu, sa priamej konfrontácii s Róbertom Kaliňákom vyhol a jeho odvolanie neinicioval.

  Andrej Kiska lupa
  Kiska hovoril o všetkom možnom, aj o Bašternákovi, Kaliňákovi odstúpenie priamo neodporučil. | Facebook

  "Z vystúpenia pána prezidenta mám vynikajúci pocit. Pretože zhodnotil stav spoločnosti, odpovedal na veľa vecí a vo veľa veciach ukázal cestu. Mne osobne sa páčilo zamyslenie sa nad tým, kam smeruje Slovensko z hľadiska zostavovania budúcej vlády, hovoril o demokratických politických stranách a z veľa oblastí sa od neho dá poučiť," povedal predseda parlamentu Andrej Danko.

    

  Prezident podľa Ľubomíra Galka jasne popísal klady aj zápory aj to, čo by sme mali robiť. "Každý si vie presne personifikovať mená s tými problémami, ale aj tými plusmi, keďže spomínal nielen negatívne, ale aj kladné veci. Bol to výborný prejav, poslanci pozorne počúvali a zatlieskali mu všetci," uzavrel. "Prejav bol veľmi odvážny a ak by som bol Robert Kaliňák, hneď by som zaliezol do nejakého kanála a už by som sa nikdy odtiaľ nevynoril. Bol to správny prejav v správnej chvíli a hlavne odvážny," poznamenal poslanec za OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Prezident podľa poslanca Siete Martina Fedora vystúpením potvrdil opodstatnenosť funkcie hlavy štátu, Kiska sa podľa neho prejavuje ako stabilizujúci a vyvažujúci prvok a nebojí sa upozorniť na témy, ktoré sú dôležité pre Slovensko.

   

  "Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď. Koľko občanov si podľa vás myslí, že orgány činné v trestnom konaní a daňové orgány nepodliehajú žiadnym tlakom — politickým ani iným, a sú absolútne nezávislé? A že sa na ich prácu dá spoľahnúť?" pýtal sa Kiska poslancov. Dodal, že netreba sa čudovať otázkam ľudí o nezávislosti polície a prokuratúry. Hlava štátu skonštatovala, že len so závisťou pozeráme na Rumunsko, ktoré aktívne bojuje proti korupcii. V Rumunsku od posledných parlamentných volieb bolo obžalovaných, stíhaných a odsúdených viac ako 1 500 osôb - vrátane popredných politikov, za uplácanie sudcov bol odsúdený jeden z najbohatších podnikateľov v krajine a prokuratúra obvinila 77 lekárov z brania úplatkov.

   

  "Podozrenia z korupcie a klientelizmu vo vysokej politike sú témou, ktorá vyvoláva najväčšie vášne a politické spory a roky priťahuje pozornosť médií. Žiaľ, deklarovaná politická dôležitosť tejto témy je v príkrom rozpore s tým, čo by sme mohli označiť za uspokojivé výsledky. Kauzy sa vlečú roky a do stratena. Tento rozpor je nevysvetliteľný, nepochopiteľný a neudržateľný," povedal prezident aj pred zástupcami vlády, ktorí si jeho prejav prišli vypočuť. Vyvodenie politickej zodpovednosti podľa Kisku nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti. "Takto to funguje v krajinách s normálnym systémom spravodlivosti a kultúrou slušnosti v politike. Nie však na Slovensku. Naši občania sú namiesto toho konfrontovaní s nepodarenou reality šou, v ktorej môžu najviac tak tipovať, či niekto odstúpi alebo neodstúpi. A v ktorej si majú vybrať, akým neúplným informáciám a politickým deklaráciám uveria. Toto je druh viery a dôvery, ktorú už jednoducho nemôžeme od ľudí na Slovensku žiadať," apeloval Kiska.

   

  Podľa prezidenta sú nahnevaní už aj rozumní a mierni ľudia. Poslancov, vládu a politické strany požiadal, aby hľadali urýchlene také inštitucionálne a politické riešenie, ktoré konečne poskytne ľuďom nádej, vieru a sebavedomie. "Nádej, vieru a sebavedomie, že je prakticky vylúčené, aby sa ešte niekedy politika zamiešala do daňových a policajných úradov - a že už žiadne porušenie zákona nezostane nevyšetrené a nepotrestané," uzavrel Kiska časť prejavu o korupcii.

   

  jaj | fakt24.sk

  Komentáre k článku