FAKT24


sviatok má , zajtra

  MILAN KRAJNIAK

  Slovensko ovláda 8-10 oligarchov. Vieme, kto im slúži a takto ich zastavíme!

  10.11.2017 23:00 / politika google+ twitter facebook

  Dlhé roky pôsobil v KDH, aby napokon pred minuloročnými voľbami s Borisom Kollárom založil hnutie Sme rodina. To sa do parlamentu dostalo a KDH je mimo. Milan Krajniak prednedávnom upozornil na nízke platy ponúkané v Jaguari. O tom, ale i oligarchoch, ktorí ovládajú Slovensko, hovorí pre FAKT24.

  Krajniak lupa
  Milan Krajniak. | sita

  Otvorili ste kauzu s nízkymi platmi v Jaguari. Ozývajú sa vám ľudia, ktorí sa chceli zamestnať v Jaguari. Aké sú ich reakcie?

   

  Prevažuje znechutenie a naštvanosť na to, že očakávali, že dostanú aspoň 1100 eurové platy. Keď nič iné, tak na začiatok aspoň 1000 eur. Ale, tí ktorí mi píšu dostávajú 650, 700, maximálne zatiaľ bolo 800 eur na kvalifikovanejšiu pozíciu. Zistil som, že v zmluve, ktorú Robert Fico podpísal s Jaguarom, je článok 5.4, kde sa v piatom odseku hovorí, že vláda sa zaväzuje urýchlene poskytovať pracovné povolenia pre cudzincov mimo EÚ. To je podvod. Ak akákoľvek nadnárodná korporácia má poistku, že môže kvalifikovanú pracovnú silu zo Slovenska vytláčať tou lacnou zo zahraničia, prečo by zvyšovala platy? Teraz sa rozhoduje o tom, či ľudia na Slovensku budú mať dobré platy alebo budeme ekonomikou lacnej pracovnej sily. Akonáhle dovolíme v tomto kritickom momente dovážať lacnú pracovnú silu zo zahraničia, tak ľudia nebudú mať nikdy dobré platy. Pretože každá nadnárodná firma si povie: veď vláda cukne a dovolí dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia. To sme Jaguaru dali 630 miliónov eur na to, aby sme vyriešili nezamestnanosť na Srbsku alebo Ukrajine?

   

  Aké je riešenie tejto situácie, Počkať kým v Jaguari vzniknú odbory?

   

  Áno, ale to je beh na dlhú trať. Keďže tie odbory tam teraz nie sú, tak jediný kto môže zasiahnuť je vláda. Jasne Jaguaru povedať, že kým nedajú tú sľubovanú približne 1200 eurovú mzdu, tak vláda nedovolí dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia. Teraz sa rozhoduje o tom aký typ ekonomiky budeme.

   

  Dá sa ale vyhnúť dovozu pracovnej sily zo zahraničia? Firmy nemajú ľudí a zháňajú ich kde sa dá?

  Samozrejme. To je klamlivý argument, že firmy nemajú ľudí. Firmy nemajú ľudí za takéto nízke platy. Tak nech dvihnú platy. Máme dostatok pracovnej sily, ktorá ale nie je ochotná robiť za také platy ako Srbi a Ukrajinci.

   

  Slovensko dáva na platy 39 percent HDP. Môže sa to zvýšiť na 50 percent ako je to v iných krajinách a čo by to znamenalo nominálne?

   

  Nominálne by to znamenalo, že naša ekonomika má takú výkonnosť, že každý pracujúci človek by v priemere mohol mať o 200 eur mesačne v čistom viac. Taká je výkonnosť našej ekonomiky. 200 eur v čistom pre každého pracujúceho Slováka je významný rozdiel.

   

  Prednedávnom niekto napísal, že Slovensko ovláda 5 oligarchov? Vy to ako vidíte?

   

  Vidím to tak, že ich nie je päť ale je ich 8 až 10. To, čo je najviac nepríjemné je, že títo oligarchovia z pozadia riadia svojich politikov, riadia svojich úradníkov na ministerstvách, riadia svojich pracovníkov v bezpečnostných službách a riadia svojich ľudí v štátnych firmách. Častokrát to ni je tak, že rozhoduje politik. To je iba bábka, rozhodujú tí ľudia v pozadí.

   

  Existuje nejaká cesta von z tohto oligarchického systému?

   

  Dá sa to zmeniť počas jedného volebného obdobia. Stačí, keď na kľúčové miesta dáte ľudí, ktorí nebudú závislí na niekom z vonku. Veď my po 25-tich rokoch už vieme kto je kto. Máte figúrky, ktoré prechádzajú od oligarchu k oligarchovi a robia tú bábku, ale tých ľudí už máme zmonitorovaných. Vieme komu by sme nezverili dôveru v riadení.

   

  Je tu priestor na tzv. rumunskú cestu? To znamená, že niekto pôjde sedieť?

   

  Jednak toto. Vo všeobecnosti však platí, že to nie je tak, že máme zlé zákony, ktoré treba meniť. Treba iba dať takých ľudí na dôležité posty, ktorí nebudú závislí od oligarchov. Dnes to závisí od ľudí, ktorí sa nedajú kúpiť.

  Šulko | fakt24.sk

  Komentáre k článku