FAKT24


sviatok má , zajtra

  NR SR

  Remišová a Grendel si chcú posvietiť na nelegálne príjmy

  13.11.2017 14:00 / politika google+ twitter facebook

  Sfunkčniť právnu úpravu preukazovania pôvodu majetku v občianskoprávnom konaní je cieľom poslancov Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Podľa nich súčasná právna úprava nie je funkčná aj z dôvodu, že sa dá ľahko obísť, a preto na novembrovú schôdzu parlamentu poslanci Veronika Remišová a Gábor Grendel predkladajú návrh novely zákona o preukazovaní pôvodu majetku.

  Remišová lupa
  Veroniuka Remišová | sita

  "Návrh zákona zakotvuje princíp, aby sa za legálny príjem nepovažovali príjmy z tzv. neobvyklých obchodných operácií, ktoré sú v našej legislatíve presne definované v právnej úprave boja proti praniu špinavých peňazí," uvádzajú v dôvodovej správe.

   

  Za týmto účelom sa v návrhu zákona definujú pojmy, "pričom pri pojme „nelegálny príjem“ sa okrem toho, že ide o príjem nadobudnutý v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi ustanovuje aj vyvrátiteľná domnienka nelegálnosti príjmu v prípadoch, ak príjem nie je preukázaný, a tiež vtedy, ak ide o taký neobvyklý príjem, vzhľadom na všetky okolnosti prípadu, že je odôvodnené predpokladať, že ide o príjem získaný konaním porovnateľným s legalizáciou príjmu z trestnej činnosti. Treba zároveň uviesť, že orgánom, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne o tom, či majetok bol nadobudnutý z nelegálnych príjmov, je súd na návrh prokurátora".

   

  Návrhom zákona sa mení aj znenie Trestného zákona v časti, podľa ktorej, ak je osoba uznaná za vinnú v závažných trestných činoch, je povinná preukázať, že svoj majetok získala z legálnych príjmov. "Ak by toto dôkazné bremeno osoba neuniesla, majetok by bol postihnutý trestom prepadnutia majetku," dodávajú. Dopad na štátny rozpočet je podľa poslancov neutrálny, až pozitívny, keďže predpokladajú, že sa zabráni neobvyklým obchodným operáciám a príjmom z nelegálnej činnosti.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku