FAKT24
  ĎALŠÍ DO PARTIE

  Slovensko má novú stranu. Vzniká Progresívne Slovensko!

  13.11.2017 15:00 / politika google+ twitter facebook

  Sme silné, proeurópske, progresívne hnutie a budeme zastávať liberálne hodnoty, ktoré treba v dnešnom svete obhajovať. Na dnešnom brífingu to uviedol člen prípravného výboru Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, ktorý dnes spolu s desiatkami dobrovoľníkov odovzdal ministerstvu vnútra hárky s 13-tisíc podpismi a požiadal o registráciu strany. Štefunko tiež povedal, že všetko ide zatiaľ podľa plánu a 20. januára sa v Žiline uskutoční ustanovujúci snem hnutia, ktorý zavŕši celú prípravnú fázu a bude na ňom zvolené vedenie strany.

  Štefunko lupa
  Zakladajúci členovia PS. | sita

  „Sme svedkami toho, že Slovensko je unavené stranami, ktoré vytvárajú svoj politický obsah za zatvorenými dverami a redukujú svoju komunikáciu s občanmi len na predvolebné bilbordy,“ povedala členka prípravného výboru Irena Bihariová, podľa ktorej je Progresívne Slovensko založené na inom princípe. „Chceli sme, aby naše hnutie ovplyvňovala široká spolupráca s dobrovoľníkmi, ale aj nezávislými odborníkmi, ktorí boli zapojení do procesov bez ohľadu na to, či sa chceli alebo nechceli stať straníkmi,“ uviedla Bihariová a pripomenula, že všetky podpisy vyzbierali dobrovoľníci hnutia a nie agentúra.

   

  Stanovy hnutia podľa Bihariovej ukazujú, že Progresívne Slovensko je inkluzívne hnutie, ktoré ráta s tým, že to budú práve občania, kto túto krajinu bude formovať a bude nositeľom zmien. „Po dnešku už nemôžeme o politickej scéne na Slovensku hovoriť, že sa točí medzi dvoma extrémnymi pólami, kde sú na jednej strane štandardné strany a na druhej antisystémové sily. Práve Progresívne Slovensko je preklenutím tejto tradičnej polarizácie politickej scény,“ povedala Bihariová, pričom zdôraznila, že Progresívne Slovensko si chce zachovať aspekt sociálneho hnutia a nie je to strana, „ktorú si zmysleli dvaja alfasamci“.

   

  Podľa Štefunka chce Progresívne Slovensko vyriešiť tri základné problémy: „A to vzdelávanie v najširšom slova zmysle, pretože Slovensko je extrémne závislé od kvality ľudí, ktorí v ňom žijú. Ako druhé zdravie, lebo na to, aby niekto pracoval a zhodnocoval túto krajinu, musí mať zdravotníctvo, ktoré je efektívne, funguje a dokáže vyliečiť maximum možných ľudí. Tretia vec je znižovanie sociálnych a regionálnych rozdielov, pretože Slovensko sa rozbíja na dve časti,“ uviedol Štefunko a dodal, že ak má byť Slovensko spoločné a integrované, musí poctivo vyriešiť tieto problémy. Na vyriešenie týchto problémov má Progresívne Slovensko tri prostriedky. Jedným z nich je podľa Štefunka zefektívnenie štátu a boj proti korupcii, druhým zlepšenie podnikateľského prostredia a ako tretí z prostriedkov menoval zotrvanie v Európskej únii a prehĺbenie integrácie. Na otázku, s ktorými zo súčasných strán si vie Progresívne Slovensko predstaviť spoluprácu, Šfefunko odpovedal, že „chcú byť alternatívou voči akože systémovým a protisystémovým stranám, chcú mať čo najväčší vplyv na túto krajinu.“ Zároveň však uviedol, že je pre nich dôležité spolupracovať so stranami, ktoré neodmietajú liberálnu demokraciu a nepodieľali sa na humpľovaní tejto krajiny.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku