FAKT24
  ZVLÁŠTNY TENDER

  Kšeft ešte aj na vybavení kuchyne? Podozrivá zákazka za 260 000 eur u kapitána Danka.

  14.11.2017 13:40 / politika google+ twitter facebook

  Tak tu niečo nie je s kostolným poriadkom. Národná rada cez tender hľadá dodávateľa na vybavenie kuchyne v Národnej rade za 260-tisíc eur. Zákazka je však poriadne podozrivá. Obsahuje napríklad podmienku, aby bol krájač na zeleninu vysoký 777 milimetrov. Presne na milimeter!

  andrej danko lupa
  andrej danko | sita

  Ak by bola zákazka šitá na mieru jednému uchádzačovi nevyzerala by inak. Na podozrivú zákazku upozornila nadácia Zastavme korupciu. “Predpokladaná hodnota zákazky nie je v porovnaní s inými štátnymi tendrami nijak závratná. To však ešte neznamená, že možno akceptovať, aby bol tender šitý na mieru. Presne taký sa totiž javí byť,” píše nadácia na svojom blogu.

   

  Nadácia upozorňuje na to, že kancelária NR SR chce nakúpiť viac sako sto položiek a všetky sú podrobne opísané. “Celý zoznam činí viac ako sto položiek. A každá jedna z nich má v súťažných podkladoch presne zadefinované rozmery. Kôš na odpadky musí byť 61 centimetrov vysoký, s priemerom 44 centimetrov. Chladnička musí byť vysoká dva metre desať a široká 74 cm. Krájač zeleniny nesmie byť vyšší ako 777 milimetrov,” opisuje nadácia.

   

  Viaceré podmienky uvedené v tendri sa javia ako keby boli odpísané z letáku konkrétnych firiem. Napríklad sa v tendri hovorí o “plne elektronickom ovládaní grilu s dotykovým displejom poskytuje kuchárom absolútne nový komfort pri grilovaní”. “Je možné, že podmienky v súťažných podkladoch sú len nedopatrením zle naformulované a v tendri môže uspieť aj firma, ktorá za najlepšiu cenu dodá rovnako výkonné (alebo lepšie) zariadenia, no iných rozmerov, ako Kancelária požaduje v technickej špecifikácii. Možné je tiež, že nová kuchyňa v parlamente má už dávnejšie hotový projekt, v ktorom sa ráta s konkrétnym zariadením od konkrétneho výrobcu. A aby v tendri vyhral práve on, šanca na úspech iných uchádzačov “sa vylúčila” cez presne stanovené rozmery obstarávaného vybavenia. V takom prípade by toto obstarávanie bolo v rozpore so zákonom a malo by sa čo najskôr zrušiť a vyhlásiť nanovo,” uzatvára Nadácia. 

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku