FAKT24
  TO JE ZVRAT

  Fico priznal: Stratili sme! Padne hlava Kaliňáka alebo Maďariča?

  15.11.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Premiér Róbert Fico sa zjavne do politického dôchodku nechystá. Prvýkrát však pripustil, že Smer sa po voľbách do VÚC oslabil. Dôkazom zlého výsledku Smeru v župných voľbách je aj gesto Mareka Maďariča, ktorý ponúkol, že abdikuje na funkciu podpredsedu Smeru. Napätie v najsilnejšej strane sa stupňuje.

  Fico lupa
  Premiér Róbert Fico a ministri Maďarič a Kaliňák. | sita

  "Na vedení som prezentoval svoj pohľad na voľby, ako aj názor na potrebu zmien na viacerých úrovniach strany. Nehovoril som o menách, okrem vlastného, keďže som ponúkol možnosť svojej abdikácie na funkciu podpredsedu strany," napísal v stanovisku Maďarič. Približne dve hodiny sa nič nedialo a až potom sa objavilo stanovisko strany Smer. V ňom sa prekvapujúco tvrdí, že svoje posty ponúkli všetci podpredsedovia strany. Vyvstáva otázka, prečo teda Maďarič ako jediný poslal stanovisko médiám? A prečo sa dve hodiny všetci zo Smeru tvárili, že abdikáciu ponúkol iba Maďarič?

   

  Minister kultúry Maďarič síce povedal, že svoju abdikáciu ničím nepodmieňuje, je však verejným tajomstvom, že je to práve on, kto požaduje odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ďalším podpredsedom, ktorý otvorene volá po personálnych zmenách, je Peter Pellegrini. Ten už v minulosti nahradil na poste predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý sa musel porúčať po škandále s CT-ečkom. Fico všetkých svojich podpredsedov podporil, ale z viacerých signálov je jasné, že buď Maďarič alebo Kaliňák budú musieť padnúť. 

   

  Fico pár hodín pred rokovaním vedenia strany prvýkrát verejne pripustil, že Smer vo voľbách oslabil. “Napriek bujarým mediálnym oslavám chcem zdôrazni, že strana Smer sa nesťahuje z politickej scény. Možno sme stratili čiastočne na svojej politickej dominancii, ale naďalej zostávame rozhodujúcou silou, ktorá určuje témy a obsah slovenskej politiky,” pripustil čiastočné oslabenie Smeru Fico vo svojom komentári pre Hospodárske noviny. Nemá na výber, keďže jeho strana vo voľbách prišla o štyroch županov.

   

  Premiér však, ako je uňho zvykom, varuje pred nestabilným zlepencom. “Dovolím si upozorniť, že nás čaká ešte troje volieb. Komunálne, prezidentské a voľby do Európskeho parlamentu. A verejnosť bude konfrontovaná s otázkou, či je skutočnou alternatívou pre Slovensko zlepenec nestabilných rôznorodých strán. Pár dní po voľbách mala možnosť vidieť v priamom prenose ako jednu z najsilnejších opozičných strán opustil poslanec. Je skutočnou alternatívou pre Slovensko politik typu Hlina, ktorý hovorí, že si so Sulíkom tak skoro nesadne za stôl?” Dodáva Fico, ktorý zrejme zabudol, že jeho stabilný zlepenec už prišiel o jedného člena a to stranu Sieť.

   

  “Hovorím to jednoznačne. Zlepence strán nie sú pre Slovensko politickým východiskom a čaká ich podobný osud deštrukcie, aký sa dnes začína v Sulíkovej strane. Som presvedčený, že slovenský mainstream po bujarých oslavách čaká poriadny hlavybôľ. Pri triezvom hodnotení volieb zistia, že večierok, na ktorom sa tak zabávali, môže byť z hľadiska ďalšieho ekonomického a zahraničnopolitického vývoja na Slovensku poriadne drahý. A zatiahneme ho všetci,” kreslí čiernu budúcnosť Fico. Uvidíme, ako to dopadne v roku 2020. 

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku