FAKT24
  TVRDÉ SLOVÁ

  Matovič: Kšefty za 340 MILIÓNOV! Prečo je Kaliňák ešte na slobode?

  14.11.2017 15:28 / politika google+ twitter facebook

  Igor Matovič je späť a opäť je vo forme. Tentokrát si zobral do parády ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Obviňuje ho z kšeftov za 340 miliónov pri tendroch na informatizáciu. Za pochybenia pri týchto tendroch platí Kaliňákov rezort miliónové pokuty.

  kaliňák lupa
  kaliňák | sita

  “Ide o dohody o splátkach medzi Kaliňákom a Úradom vlády. Ide o pokuty za to ako “transparentným” spôsobom  objednával. Len za pár mesiacov ľudia zo Smeru usvedčili Roberta Kaliňáka z nástenkových tendrov. Kaliňák to robil tak, že ľudia sa o tom aj dozvedeli, ale keď sa tam priplietol niekto, tak ho vylúčili. Väčšinou súťažil iba jeden vybratý uchádzač. Väčšina tendrov súvisela s informatizáciou,” povedal Matovič na úvod svojej tlačovej konferencie. Ako príklad uviedol tender na elektronické občianske preukazy. Za chyby v ňom musí ministerstvo zaplatiť pokutu 10 miliónov eur.

   

  Podľa Matoviča Kaliňák postupoval tak, aby “vždy vyhral náš človek”. “Dokopy sú tieto zákazky za 340 miliónov eur. Koľko nadpriemerných bytov za to mohlo byť? Museli mu dať pokutu za jeho hriechy. Jeho vlastní ľudia mu dali túto pokutu. Jeho vlastní ľudia ho usvedčili. Ako je možné, že ešte chodí po slobode,” tvrdí Matovič o pokutách, ktoré rezort vnútra platí za chyby v tendroch. OĽaNO žiada, aby pokuty ministerstva vnútra boli platené z osobného účtu ministra Kaliňáka. "Kaliňák je škodná pre morálne zdravie ľudí na Slovensku. Dokáže zneužiť protipovodňové opatrenia, dokáže zneužiť chorých ľudí na to, aby zarobil jeho kamarát," dodal Matovič. 

   

  Podľa ministerstva vnútra je klamlivé a absurdné prirovnávať postupy pri obstarávaní eurofondových projektov so schémou tzv. nástenkového tendra. Pre ministerstvo je nepochopiteľné, ako sa do pozície odborníka na čerpanie eurofondov stavia práve človek, ktorý je usvedčený z daňových podvodov. "Ministerstvo vnútra nedostalo žiadnu pokutu, ale korekcie za projekty, na ktoré sme z EÚ vyčerpali 300 miliónov eur. Korekcie dostávajú aj iní prijímatelia, vrátane ministrov za vlády Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bol aj pán Matovič," uvádza sa v stanovisku ministerstva vnútra.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku