FAKT24
  HANBA

  To je výsmech! Kšeft za 400 miliónov. Stopa vedie k SNS!

  21.11.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Táto vláda zrejme nedokáže ani jeden tender urobiť bez toho, aby prepukol nejaký škandál. Najnovšie padol tieň na obrovskú megazákazku ministerstva obrany v hodnote 1,2 miliardy eur. Profitovať z jej časti v hodnote 400 miliónov môže pribuzný vysokého funkcionára SNS.

  andrej danko lupa
  andrej danko | sita

  Na prepojenie upozornil Denník N. Ide o firmu Way Industries v Krupine, kde sa vyrábajú stavebné nakladače. Tá by sa podľa úradníkov z ministerstva obrany, ktoré ovláda SNS, mohla podieľať na dodávkach osemkolesových transportérov. Firmu donedávna vlastnia finančná skupina Slavia Capital. Väčšinovým vlastníkom sa však stal Jozef Marinič zo Sniny. A tu nastáva zásadný problém. Ide totiž o príbuzného vysokého funkcionára SNS Jaroslava Regeca. Ten kandidoval do parlamentu a momentálne pôsobí na poste generálneho tajomníka služobného úradu na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré ovláda SNS. Regec pre Denník N tvrdí, že o tom, že firmu ovláda jeho príbuzný nevedel.

   

  Podľa ministra obrany Gajdoša vláda vybrala najlepšie riešenie pre vojakov na základe požiadaviek ozbrojených síl. "Pripomínam, že nebol schválený nákup, ale len postup obstarávania a mandát na pokračovanie vo vývoji a výskume," zdôraznil na dnešnej tlačovej besede. Rezort podľa ministra plánuje zabezpečiť do 81 vozidiel 8x8 a do 404 vozidiel 4x4. Podľa ministra je však podmienkou zabezpečenia novej techniky úspešné ukončenie výskumu a vývoja, ako aj úspešné absolvovanie technických a vojskových skúšok. Gajdoš tiež zdôraznil, že rezort bude mať snahu o maximálne možné zapojenie slovenského obranného priemyslu. Úlohu má hrať aj ekonomická výhodnosť ponuky.

   

  Vláda schválila návrh realizácie dodávok bojových obrnených vozidiel 8x8 a vozidiel 4x4. Ide o historickú modernizáciu, ktorá si do roku 2029 vyžiada 1,2 mld. eur. V prípade vozidiel 8x8 má slovenské ministerstvo obrany podpísané memorandum s fínskym rezortom obrany, na základe čoho vznikla technická dohoda. Slovenský podnik Konštrukta - Defence a fínsky štátny podnik už na základe toho vyvíjajú požadované časti. Slovenská strana by pritom mala vyvíjať 2/3, tretina je na strane Fínov, ktorí na základe našich požiadaviek majú upraviť podvozok. Predstavitelia rezortu obrany minulý týždeň zdôraznili, že prototyp vozidla by mohol byť k dispozícii o mesiac. Následne musí vozidlo prejsť vojskovými a technickými skúškami. V prípade vozidiel 4x4 je rezort obrany na začiatku cesty. Nie je ešte vybratý partner, ktorého sa rozhodli nájsť a pomôcť im k tomu má Priemyselný deň, ktorý sa uskutoční vo vojenských priestoroch na Záhorí 6. decembra.

   

  redakcia | fakt24.sk

  Témy: sns
  Komentáre k článku