FAKT24
  PROBLÉMY V SMERE

  Definitívny koniec Fica? Toto je 5 dôkazov, že to s premiérom vyzerá naozaj zle

  25.11.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Valí sa to na neho z každej strany. Premiér Robert Fico zažíval vo svojej politickej kariére rozhodne aj lepšie časy. Momentálne to však s najsilnejším mužom slovenskej politiky nevyzerá zrovna rúžovo. Vo svojej strane zažíva poriadne zemetrasenie, neposlúcha ho ani Marek Maďarič, v župných voľbách zažil totálne fiasko a ani prieskumy do volieb mu nepredpovedajú bohvieaké čísla.

  Fico lupa
  Fico zažíva momentálne náročné politické obdobie | SITA

  Fico bol zvyknutý na výhry, ale aj prehry. Posledné roky je však s dvojročnou prestávkou premiérom, má teda obrovskú moc. A tú nemá problém preukázať ani počas vládnutia. Posledné mesiace však rozhodne nie sú v jeho prípade ideálne a aj on pociťuje aké to je, keď sa mu vzbúria najbližší. 

   

  Marek Maďarič prestáva poslúchať

  Aj takto sa dá zhrnúť v jednej vete správanie ministra kultúry Mareka Maďariča. Človeka, ktorý stál za kampaňou v roku 2012, kedy sa stal Smer tak dominantným víťazom volieb, že mohol vládnuť sám. Posledné týždne, respektíve mesiace však Maďarič vystrkuje rožky. Všetko sa začalo tým, keď otvorene kritizoval voľbu šéfa RTVS. Nemal totiž problém povedať, že podporuje Václava Miku a s jeho pôsobením vo funkcii je nadmieru spokojný. Nakoniec sa musel skloniť pred dohodou Fica s Dankom a šéfom v Mlynskej je Jaroslav Rezník. Všetko však vyvrcholilo po Župných voľbách 4. novembra, v ktorých utrpel Smer jasnú porážku. Prišiel totiž o funkcie predsedov samosprávnych krajov v Žiline, Košiciach a Prešove. Získal síce najväčší počet regionálnych poslancov zo všetkých kandidujúcich strán, je ich však výrazne menej ako mal v uplynulom volebnom období. Po tomto fiasku začal Maďarič volať po zmene v ich strane na najvyšších postoch. Ponúkol dokonca svoju funkciu podpredsedu.

   

  Richter ako minister zrejme skončí

  Škandál s resocializačným zariadením Čistý deň mu politické väzy nezlomil, Župné voľby zrejme áno. Ján Richter sa podľa najnovších informácií môže pomaly ale isto rozlúčiť s postom ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, kde ho má nahradiť Richard Raši. Richter bude naďalej pôsobiť iba ako generálny manažér strany. Práve Fico mal byť tým, ktorý mu dal jasne na výber - buď, alebo. 

   

  Členovia Smeru chcú odstúpenie Kaliňáka

  Okrem Maďariča však v Smere vzniká aj akýsi odboj voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Ten má byť podľa viacerých členov strany dôvodom, že Smeru klesajú preferencie a ľudia mu prestávajú dôverovať. Napriek tomu, že kauzy ako Bašternák, nadmerné odpočty DPH, kšefty s Bašternákom a podobne by inému ministrovi zrejme podlomili kolená, Fico si za svojim korunným princom stojí. Dokedy udrží tento tlak vo vnútri strany? Uvidíme...

   

  Prieskum dôveryhodnosti mu dal facku

  Fico patril vždy k politikom, ktorému v prieskumoch dôveryhodnosti ľudia vyjadrili podporu. Poväčšinou sa udržoval na druhej priečke za prezidentom Kiskom. Tentoraz však dostal takú facku, akú od ľudí nečakal ani on sám. Skončil až na šiestom mieste. Oveľa trpkejšou pilulkou pre premiéra však musel byť fakt, že ho predbehol aj šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ak Fico nechce čoskoro skončiť na odpadlisku dejín, mal by začať riešiť problémy, ktoré sa mu za posledné necelé dva roky vládnutia nakopili. 

   

  Vo voľbách by skončil prvý, ale...

  Ani posledný volebný prieskum rozhodne Robertovi Ficovi úsmev do tváre nevniesol. Smer má podporu 24,8 percenta voličov a tu sa rozhodne nedá hovoriť o nejakom úspechu. Dlhodobo totiž preferencie strany klesajú a navyše podobný vývoj má aj koaličný partner Smeru SNS. Zostaviť vládu po najbližších voľbách by tak bolo pre terajšieho premiéra zrejme iba nesplniteľným snom. Aj preto sa snaží udržať sa v tejto zostave Smer - Most - SNS celé štyri roky. Koryto sa totiž zužuje každým mesiacom a ani Fico nemá záruku, že v roku 2020 bude opäť tým, ktorý zamieša politické karty po parlamentných voľbách.

   

   

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku