FAKT24


sviatok má , zajtra

  KOALIČNÁ KRÍZA

  Kríza pokračuje. Most sa vzoprel Ficovi. Za zmrazenie platov nezahlasujú!

  02.12.2017 12:50 / politika google+ twitter facebook

  Kríza v koalícii ani zďaleka nekončí. Republiková rada strany Most-Híd sa totiž zhodla, že nebude hlasovať za zmrazenie platov, ktoré presadzuje premiér Fico. Keďže ten chce toto hlasovanie spojiť s hlasovaním o dôvere vláde je možné, že vláda v tejto podobe skončí.

  bela bugar lupa
  bela bugar | sita

  Stanovisko strany prezentoval na tlačocvej konferencii Béla Bugár. "Zmrazené platy nebudú. Teraz a tu vám hovorím, že my za to hlasovať nebudeme. Či sa zvýšia o euro, alebo o viac, to ja teraz neviem," povedal Béla Bugár na margo platov ústavných činiteľov. Podľa neho totiž existujú aj iné riešenia ako zmrazovanie platov. Najneskôr do utorka sa Bugár chce stretnúť s premiérom. "Odkazovanie cez médiá považujeme za neprípustné," dodal Bugár.

   

  "Strana Most-Híd považuje za neprijateľnú situáciu, ktorá vznikla po hlasovní o skrátenom legislatívnom konaní. Národná rada nie je podriadená ani vláde ani premiérovi. Sme presvedčení, že nastal  čas prijať systémové riešenie, čo sa týka platov ústavných čiíniteľov alebo vrcholových manažérov," prečítal Bugár stanovisko Mostu. Ten dodal, že bude s premiérom volať, aby sa dohodli na stretnutí. 

   

  Poslanci Národnej rady SR v utorok hlasovaním rozhodli, že nebudú na tejto schôdzi rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Pred hlasovaním zasadalo poslanecké grémium i koaličné poslanecké kluby, pretože opozícia so skráteným legislatívnym konaním nesúhlasila. Skrátené legislatívne konanie nepodporili napokon ani všetci koaliční poslanci. Za skrátené konanie nehlasovali viacerí poslanci za Smer. Niektorí boli proti, niektorí sa zdržali hlasovania alebo nehlasovali. Za skrátené legislatívne konanie zo Slovenskej národnej strany bol len jej predseda Andrej Danko. Ostatní poslanci národniarov boli proti alebo sa zdržali hlasovania. Za skrátené konanie z Mosta-Híd hlasoval predseda strany Béla Bugár a okrem neho aj traja poslanci z klubu. Ostatní boli proti alebo sa zdržali hlasovania. Za skrátené konanie boli všetci prítomní poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. Návrh na zmrazenie platov predložil premiér Robert Fico na rokovanie vlády 15. novembra. Účelom navrhovaného zákona je ponechať platy poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv a ďalších vybraných subjektov na úrovni roku 2017. Premiér Robert Fico očakáva, že parlament do konca roka zmení svoje rozhodnutie týkajúce sa zmrazovania platov ústavných činiteľov. „Očakávam, že NR SR zmení svoje rozhodnutie. V opačnom prípade budem iniciovať spojenie hlasovania o platoch ústavných činiteľov s hlasovaním o dôvere vláde,“ vyhlásil Fico v stanovisku v stredu.

   

  Poslanecký klub Smeru prišiel vo štvrtok s riešením, ktorým je, že platy poslancov by sa tento rok mali zmraziť cez novelu zákona o dani z príjmov. Platy politikov by sa mali zmraziť cez pozmeňovací návrh k novele zákona.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku