FAKT24


sviatok má , zajtra

  KOALIČNÁ KRÍZA

  Fico s nervami v koncoch. Po Dankovi ho podráža aj Bugár. Drsné vydieranie Bélu...

  03.12.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Predstava o pokojnej zime a Vianociach sa Robertovi Ficovi rúti ako domček z karát. Potom, ako mu pred pár mesiacmi vypovedal koaličnú zmluvu Andrej Danko, tentoraz sa rozhodol vypovedať poslušnoť Béla Bugár. A dôvodom sú toľko omieľané platy poslancov.

  BÉLA BUGÁR lupa
  Béla Bugár si postavil hlavu | SITA

  Zmrazovanie platov sa ukázalo ako téma, ktorá rozdeľuje koalíciu. Zatiaľ čo Fico chce silou presadiť ich zmrazenie, Bugár s ním rozhodne nesúhlasí. Aj napriek tomu, že sa predseda strany Most Híd tvári, že mu ide o princíp a chce si nahnať pred voličmi plusové body, opak je pravdou. Aj samotný Bugár iba čisto kalkuluje. "Tu nejde len o platy, ale my za zmrazené platy hlasovať nebudeme. Či budú zvýšené o jedno, alebo sto eur, to je bezpredmetné. NR SR nie je podriadená vláde," vyhlásil Bugár s tým, že aj jeho strana má návrh riešenia, ale nechcel o ňom hovoriť.

   

  Zaujímavosťou však je, že popri tejto vážnej téme, ktorá môže reálne stáť za pádom vlády, sa rieši aj iná téma. A tu práve je kameň úrazu Bugárovho rozhodnutia ísť proti Ficovi. Ide totiž o nominantku Smeru do Súdnej rady Moniku Jankovskú. Tá je pre Most, Žitňanskú a Bugára absolútne neprípustná. A preto má teraz páku v tomto prípade aj samotný šéf Mostu. Bugár týmto môže Fica bez problémov vydierať. "Bugár jednoducho využíva situáciu. Chce ukázať, že v rozhodnutí o Jankovskej stojí na strane svojej ministerky a preto nechce Ficovi ustúpiť. Môže s ním tak vyjednávať. My podporíme zmrazenie platov, ty stopneš Jankovskú," povedal nám dobre informovaný zdroj z prostredia Bugára. 

   

  Pravdou je, že na Jankovskej sa koalícia nedohodla. Reálne totiž hrozí, že opozícia môže v prípade Jankovskej hlasovať so Smerom. Ak by sa nakoniec dostala do Súdnej rady, Bugár so svojou stranou by to považovali za porušenie koaličnej zmluvy. "Ak by došlo k hlasovaniu s opozíciou pri presadzovaní tohto návrhu, Most-Híd to bude považovať za zásadné porušenie koaličnej zmluvy. Predpokladám, že dôjde k dohode. Poznám však opozíciu. V tajných voľbách je možné zahrať akúkoľvek hru. Ak by v tajnej voľbe bola zvolená, bola by porušená koaličná zmluva," povedal včera po republikovej rade strany Bugár.

   

  Podľa informácií, ktorými disponuje FAKT24, je sitácia v koalícii poriadne napäťá a nikto nevie, čo bude počas hlasovania o zmrazení poslaneckých platov. "Fico chce ukázať svoju silu. Aj preto nemôže ustúpiť od svojich slov, že spojí hlasovanie o platoch s tým o dôvere vláde. Ak to však urobí, je možné, že mu vláda padne. A on sa nechce ešte tak skoro vzdať koryta. Probléme však je, že doteraz mal v Bugárovi spojenca, ktorý pri ňom stál aj počas krízy s Dankom. Teraz zrazu otočil a Fico nevie, či mu môže dôverovať" dodáva náš človek. Či bude práve táto téma platov verzus Jankovská konečnou stanicou pre celú koalíciu, ukážu najbližšie týždne. Je totiž dosť možné, že nakoniec bude všetko inak a všetci traja páni sa dohodnú, ako naposledy. 

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku