FAKT24
  VYŠŠIE PENIAZE PRE RODINY

  Kollár a jeho strana neuspeli: Poslanci sa na rodiny vykašlali, na zvýšenie príspevku môžeme zabudnúť!

  21.06.2016 19:10 / politika google+ twitter facebook

  Rodičovský príspevok po novom vyšší nebude. Parlament dnes zamietol návrh poslancov za stranu Sme rodina Borisa Kollára Zuzany Šebovej a Petry Krištúfkovej na zvýšenie rodičovského príspevku zo súčasných 203,20 eura na 280 eur.

  Boris Kollár lupa
  Kollárova strana s návrhom zákona neuspela. | Profimedia

  Suma rodičovského príspevku tak mala byť v rovnakej výške ako je príspevok na starostlivosť o dieťa. Ako v návrhu zdôvodnila poslankyňa Krištúfková, terajšia výška rodičovského príspevku je absolútne demotivujúca. Poukázala na to, že od začiatku tohto roka sa zvýšila maximálna suma príspevku na starostlivosť o dieťa z 230 eur na 280 eur, avšak rodičovský príspevok od 1. januára 2014 zostáva na sume 203,20 eura. Zvýšenie rodičovského príspevku na 280 eur by podľa nej štát stálo 131 mil. eur ročne.

    

  "Hnutie SME RODINA predložilo návrh zákona o zvýšení Rodičovského príspevku na 280 eur. Predkladateľkou návrhu bola naša poslankyňa Petra Krištúfková. Práve sa hlasovalo a výsledok Vám predkladáme. Je presne vidieť, že tu chýba mnohým poslancom svedomie a vôľa! Bohužiaľ problém je v tom, že sme mali 6.6%, keby sme mali násobne viac. Určite by tento návrh prešiel. Samozrejme nás to neodradí a návrh zákona predložíme opätovne a budeme predkladať aj ďalšie návrhy ktoré budú pomáhať rodinám. Jednu vec Vám SME RODINA vie zaručiť. Vždy dodržíme čo sľúbime," znie stanovisko strany Sme rodina.

   

  Poslanci parlamentu dnes neposunuli do druhého čítania ani druhý návrh z dielne Sme rodina, tzv. kladivo na čierne stavby. Starostovia a majitelia pozemkov sú podľa navrhovateľov novely stavebného zákona bezmocní proti asociálnemu správaniu sa ľudí, ktorí na cudzích pozemkoch a bez stavebného povolenia stavajú domy. Zámerom novely zákona bolo podľa Sme rodina zabrániť vzniku nových čiernych stavieb. Novelou zákona sa zavádzala povinnosť odstrániť stavbu alebo akýkoľvek objekt zhotovený bez stavebného povolenia na cudzom pozemku bez písomného súhlasu majiteľa pozemku. Odstránenie stavby, s výnimkou inžinierskych stavieb definovaných stavebným zákonom, mal nariadiť stavebný úrad na návrh vlastníka pozemku alebo obce. Ak ten, kto bol povinný, stavbu neodstránil, na jeho náklady mal zabezpečiť odstránenie takejto stavby stavebný úrad, ktorý rozhodnutie vydal.

   

  Parlament dnes ponechal rozdielnu sadzbu za prvý zápis auta dovezeného zo zahraničia na Slovensko na základe výkonu motora. Poslanci totiž neposunuli do druhého čítania novelu zákona o správnych poplatkoch z dielne strany Sloboda a Solidarita. Súčasný stav je podľa predkladateľov v rozpore s ústavou SR, keďže prvý zápis držiteľa motorového vozidla je administratívny úkon rovnaký pre všetky druhy áut, bez ohľadu na výkon motora, a niet dôvodu diferencovať výšku správnych poplatkov do pásiem v závislosti od výkonu motora. Novelu na rokovanie predložili poslanci Miroslav Ivan, Jana Kiššová, Alojz Baránik a Jozef Rajtár.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku