FAKT24


sviatok má , zajtra

  SNEM SMERU

  Vojna v Smere! Fico totálne potopil Maďariča. Premiér sa bráni...

  09.12.2017 08:42 / politika google+ twitter facebook

  Strana Smer sa mala oddnes riadiť novým programom, na ktorom pracoval odborný tím dnes už bývalého podpredsedu strany Mareka Maďariča takmer rok. Predseda strany Robert Fico ho však podľa informácií agentúry SITA odmietol a sám vypracoval Politický rámec činnosti strany Smer-SD, ktorý na dnešnom sneme majú schváliť delegáti.

  Fico lupa
  Predseda Smeru Fico. | sita

  Ako sa uvádza v pripravenom dokumente, ktorý má agentúra SITA k dispozícii, Smer v ňom chce zadefinovať základné hodnoty, princípy a záujmy. Zároveň chce pomenovať hlavné spoločenské, sociálne, politické a ekonomické výzvy. Samotná strana Smer sa však dištancuje od týchto tvrdení. Podľa kompetentných Fico dnes vo svojom prejave priniesol návrh, ktorý má byť rovnaký s tým, ktorý pripravili ľudia Mareka Maďariča.

   

  Samotný Maďarič, ale vidí veci celkom inak. Ten tvrdí, že do Politického rámca činnosti strany Smer-SD, ktorú dnes predniesol premiér Robert Fico na sneme v Martine, sa dostal len časť preambuly jeho tímom pripravovaného programu. Ako Maďarič povedal novinárom, zrejme padlo rozhodnutie, že o druhej časti programu, ktorý pripravil aj s konkrétnymi návrhmi opatrení, sa rokovať ďalej nebude. „Možno do politického rámca nezapadali konkrétne opatrenia,“ povedal s tým, že druhá časť definovala určité oblasti a konkrétne návrhy.

   

  PÔVODNÁ SPRÁVA: V dokumente Smer zopakuje, že napriek viacerým krízovým javom je pre Slovensko členstvo v EÚ, NATO a eurozóne kľúčovým. Z politického hľadiska sa Smer podľa dokumentu ocitol v „osudovom zápase“ s novým typom populisticko-marketingových strán. Smer sa musí vrátiť k pravidelnej a priamej komunikácie s ľuďmi. „Nie sme internacionálnou, ale slovensko sociálno-demokratickou stranou,“ píše sa v dokumente, že Smer stavia na humanizme, do ktorého je zahrnutý sociálny dialóg s partnermi. Smer sa má dnes prihlásiť aj k historickému odrazu kresťanskej a osvietenskej myšlienky rovnosti človeka. Rovnosť chápe ako zabezpečenie sociálnych a ekonomických práv občanov. Do DNA Smeru patrí solidarita. Smer chce zastupovať najmä záujmy ľudí práce s dôrazom na zamestnancov, živnostníkov, seniorov a mladých.

   

  Delegáti na sneme dnes zvolia aj nového podpredsedu strany. Z tohto postu odstúpil Marek Maďarič. Ako prvá informovala o odstúpení Maďariča agentúra SITA 25. novembra. V stredu popoludní to Maďarič potvrdil oficiálne. „Svoje rozhodnutie písomne oznámil predsedovi strany Robertovi Ficovi ešte minulý týždeň. Hlavným dôvodom jeho odchodu z vedenia Smeru je presvedčenie o potrebe zmien aj vo vedení strany," uviedol jeho hovorca na ministerstve Jozef Bednár s tým, že Maďarič zostáva radovým členom Smeru-SD. „Z pozície člena vlády alebo poslanca národnej rady bude presadzovať myšlienky a hodnoty slovenskej sociálnej demokracie," dodal. Novým podpredsedom Smeru-SD, ktorý nahradí Maďariča, by sa mal stať Richard Raši. Na štvrtkovom rokovaní predsedníctva Rašiho na post podpredsedu strany navrhol predseda strany, premiér Robert Fico.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku