FAKT24


sviatok má , zajtra

  KRÁĽOVSKÉ PENIAZE

  Najdrahší primátor na Slovensku: Tento človek zarába viac, ako naši ministri! A budúci rok mu to odklepli opäť

  11.12.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Ten sa teda má. A jeho výplatnú pásku mu môžu závidieť dokonca aj naši ministri. Ide o primátora, ktorý šéfuje mestu iba pár kilometrov od Bratislavy, jeho výplata je však poriadne mastná. Dámy a páni - Oliver Solga, primátor Pezinka!

  Oliver Solga lupa
  Oliver Solga (druhý sprava) | SITA

  Ide o najdrahšieho primátora na Slovensku? V roku 2018 sa môže Solga tešiť opäť na peniaze, ktoré mu nezávidí len bežný smrteľník, ktorý na také peniaze nikdy nedosiahne, ale aj taký minister slovenskej vlády. Ani jemu totiž na účte nepristane mesiac čo mesiac sumička 4481 eur! Dokonca aj poslanci v parlamente, či primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, poberajú mesačne menej, ako Solga. 

   

  Napriek tomu, že mu poslanci mestského zastupiteľstva tieto prachy odklepli, nájdu sa aj takí, ktorí za nemalú sumičku na výplatnej páske nezahlasovali. "Keď si zoberiem do úvahy spôsob ako pán primátor vedie rokovania Mestské zastupiteľstvo, čo je istým spôsobom aj obraz vedenia mesta, tak som nemohol súhlasiť s týmto najvyšším možným platom za takú prácu a preto som sa za návrh nezahlasoval. Pri rokovaniach medzi klubmi k rozpočtu nás pán poslanec René Bílik (predseda klubu) vyzval, aby sme bez akejkoľvek diskusie odsúhlasili navrhovaný plat primátorovi. Že ide o jeho posledný rok a za tie roky si to predsa zaslúži a nech nerobíme divadlo," povedal na margo výplaty poslanec Igor Hianik pre MY Pezinok.

   

  Zaslúži si teda primátor malého mestečka s niečo viac ako 22 000 obyvateľmi vôbec takéto peniaze? Veď podobné peniaze berú primátori oveľa väčších miest ako Trenčín, či Prievidza. Tam majú dvakrát toľko obyvateľov, avšak ich primátori berú porovnateľné peniaze. "Čo sa týka zásluhovosti, som presvedčený, že si ho za pätnásť rokov tvrdej roboty a najmä výsledkov, ktoré mesto dosiahlo počas môjho "primátorovania" v plnej miere zaslúžim. Treba si pozrieť hodnotenia mesta v rôznych dôležitých oblastiach a uvedomiť si tiež, že som primátor, ktorý za šestnásť rokov vo funkcii neurobil jediný nezákonný či nemorálny krok," povedal na margo svojho platu primátor Solga.

   

  Ak by sme sa pozreli na dôležitejšie funkcie na Slovensku, taký poslanec Národnej rady berie v hrubom 3300 eur, minister 3771 a primátor hlavného mesta Nesrovnal má po znížení platu 3300 eur. Práve Nesrovnal je príkladom toho, ako mu poslanci na plat siahli a jednoducho mu ho zosekali. Samotný Solga si svoje mesačné peniaze obhajuje. "Zakladám si na tom, že môžem kedykoľvek odísť s vedomím, že som pracoval vždy naplno, v prospech občanov a svojho mesta, ktoré vždy bolo a stále je jednou zo životných priorít. Pezinčania, najmä tí, ktorí ma poznajú desiatky rokov, to vedia a preto mi dali opakovane svoj hlas. Preto neriešia ani výšku môjho platu," dodal Solga.

   

  V samospráve sa platy odvíjajú od počtu obyvateľov, čo znamená, že Pezinok je v 7 skupine. Summa summárum, plat tamojšieho primátora je 2,89 násobok priemerného platu u nás, čo je 912 eur. Poslanci v mestskom zastupiteľstve však svojmu šéfovi môžu odklepnúť plat vyšší o 70 percent. 

  Štefan Šperka | fakt24.sk

  Komentáre k článku