FAKT24


sviatok má , zajtra

  KONIEC V POLITIKE?

  Maďaričova kariéra visí na vlásku: Odstrelí ho Fico kvôli kritike Kaliňáka a Smeru?

  13.12.2017 07:30 / politika google+ twitter facebook

  Marek Maďarič. Meno, ktoré sa v poslednom období skloňuje čoraz častejšie. Patrí, respektíve donedávna patril k vrcholným predstaviteľom strany Smer - SD. Na uplynulom sobotňajšom sneme strany sa však vzdal funkcie podpredsedu. A to nie je rozhodne všetko.

  Marek Maďarič lupa
  Marek Maďarič | SITA

  Maďarič je politik, ktorý nie je veľmi na očiach verejnosti. Šéfuje ministerstvu kultúry, ktoré sa nevyznačuje prílišnou mierou škandálov, či káuz. Navyše je práve Maďarič strojcom najväčšieho doterajšieho úspechu Smeru. Práve on šéfoval kampani v roku 2012, kedy Fico a spol. získali najlepší výsledok v histórii a mohli si zostaviť jednofarebnú vládu. Odvtedy však ide jeho kariéra takpovediac dolu vodou. Ono by to zrejme bolo všetko inak, ak by dokázal byť ticho a išiel by v jednej línni s ostatnými "smerákmi".

   

  Maďarič je však iný politik. Nebojí sa povedať priamo, čo si myslí, nebojí sa ísť s kožou na trh, aj keby ho to malo stáť miesto. Či už podpredsedu Smeru, alebo aj ministerské kreslo. Tak je tomu aj v posledných mesiacoch. Všetko odštartovala voľba šéfa RTVS: Zatiaľ čo koalícia nebola jednotná a jedna presadzovala Jaroslava Rezníka, druhá nemala problém ani so Zuzanou Ťapákovou, samotný Maďarič stál od začiatku za voľbou Václava Miku. Bojoval za neho ako lev a bol ochotný dokonca aj skončiť na ministerstve kultúry.

   

  "Moje globálne hodnotenie je pozitívne. Ak sa rozhodne znovu kandidovať, určite by mal patriť k relevantným kandidátom a favoritom," povedal ešte v januári Maďarič na adresu Miku. Najväčším rozporom s Ficom bolo aj zvyšovanie koncesionárskych poplatkov. Vtedy sa jednoducho lídri rozhodli po rokovaní koaličnej rady, že zvyšovanie nepodporia. To Maďariča totálne vytočilo a bol pripravený odísť z postu ministra. "Nerozumiem tomu, že koaličná rada rokovala bez účasti ministra kultúry a prišla k nejakému záveru. Bez možnosti argumentovať alebo byť aspoň spolutvorcom zmeny ako minister, ktorý za danú oblasť zodpovedá. Tým mi aj zúžili priestor akceptovať závery koaličnej rady," nešetril kritikou minister kultúry a na mrgo svojho konca v rezorte vtedy dodal: "Je to jedna z možností."

   

  Teraz prilial olej do ohňa dokonca aj minister financií Peter Kažimír. Ten bol včera v diskusii rádia Expres, kde sa hovorilo aj o Maďaričovi. A slová, ktoré Kažimír povedal rozhodne šokovali nielen moderátora, ale aj poslúchačov. Maďariča totiž totálne odpísal a poslal ho na smetisko politických dejín. "Marek Maďarič sa rozhodol sám. Podľa mňa je to jeho osobné rozhodnutie, je to začiatok jeho konca v politike. Je to moja interpretácia, ako ja vnímam jeho krok. A na to má každý právo," povedal. Neustále však opakoval, že je to len a len jeho názor. Či je to naozaj tak, je otázne.

   

  Navyše si kedysi najobľúbenejší Ficov človek v Smere nedal servítku pred ústa ani v prípade kauzy Bašternák a prepojenie na Kaliňáka. V tomto prípade nemal problémy otvorene hovoriť o tom, že by mal minister vnútra vyvodiť zodpovednosť a že on sám by takú kauzu neustál. Aj táto kritika tak prispela k mínusovým bodom v "žiackej knižke" Maďariča. Isté teda je, že nad kariérou Mareka Maďariča sa zmráka. Dôvodom nie je len kritika do vlastných radov, ale najmä koniec na poste podpredsedu Smeru. A aj keď mal kedysi minister kultúry v Smere silné postavenie, to dostalo v posledných mesiacoch niekoľko rán. A z tých rán sa zatiaľ Maďarič ešte nespamätal.

  Štefan Šperka | fakt24.sk

  Komentáre k článku