FAKT24


sviatok má , zajtra

  ROZHOVOR S EXPREMIÉRKOU

  Iveta Radičová exkluzívne pre FAKT24: Richard Sulík nedospel! Plánuje návrat do politiky?

  23.06.2016 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Bola nádejou pre Slovensko, že budeme mať konečne schopného človeka na čele našej krajiny. Iveta Radičová však urobila rozhodnutie, ktoré v roku 2012 položilo jej pravicovú vládu. Exkluzívne pre FAKT24 prehovorila nielen o tomto období, ktoré znamenalo návrat Róberta Fica...

  Iveta Radičová lupa
  Podľa Radičovej je momentálne právny štát na Slovensku v kóme. | archív

  Dobrý deň pani Radičová. Momentálne hýbe Slovenskom kauza Ladislava Bašternáka. Ako vnímate celú situáciu, okolo tohto škandálu?

   

  Množstvo korupčných škandálov sa priamo úmerne v krajinách znižuje s rozsahom vyšetrených a potrestaných vinníkov. Predpokladom je funkčná prokuratúra, polícia, súdnictvo a ich kvalitné personálne obsadenie. U nás je, bohužiaľ, právny štát v kóme. 

   

  Môže spôsobiť táto kauza nejaké problémy v súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom Slovenska Rade Európskej únii?

   

  Po prvé ide o dôveryhodnosť predsedajúcej krajiny a po druhé, vplyv bude mať výsledok referenda vo Veľkej Británii, nech už bude akýkoľvek, výsledky volieb v Španielsku a otázky migračnej krízy.

    

  Boli ste premiérkou dva roky. S odstupom 4 rokov, urobili by ste opäť to isté rozhodnutie a spojili by ste hlasovanie o eurovale s vyjadrením dôvery vláde?

   

  O eurovale sme hlasovali v auguste 2010 a schválili ho naprieč politickým spektrom. Takže som nespojila hlasovanie o eurovale s vyjadrením dôvery vláde. Máte na mysli navýšenie eurovalu podľa už schváleného postupu z dôvodu problémov v Portugalsku. Keďže sme zmluvu schválili, naše podmienky na jej plnenie boli splnené, euro je naša mena a Slovensko samé malo nadrozmerný deficit, bolo to jediné možné riešenie, ktoré sme mali na zvládnutie finančnej krízy. Navyše, Slovensko ako jediná krajina má výnimku v použití navýšenie v eurovale pre Grécko.

   

  Z politiky ste odišli. Neplánujete návrat? Nedávno ste sa vyjadrili, že tu chýba strana, ktorá by otvorila dialóg s bežným občanom. Je toto cesta, ktorou by ste prípadne chceli ísť?

   

  Neplánujem návrat do politiky. Konštatujem, že 50% voličov nemá svoju reprezentáciu v parlamente a pomenovala som, čo v ponuke na politickej scéne chýba.

   

  A čo predčasné voľby? Aké by mali podľa vás následky pre našu krajinu?

   

  Súčasné vládne strany predčasné voľby odmietli, hoci po volebnom pate by to bolo bývalo jediné korektné riešenie. O tejto otázke sa môžeme rozprávať, keď bude aktuálna.

   

  Boli ste vo vláde s Richardom Sulíkom, ktorý sa momentálne so svojou stranou SaS profiluje ako silná opozícia. Myslíte si, že už dospel do štádia, kedy by bol schopný stať sa predsedom vlády?

   

  Richard Sulík nedospel.

   

  Pokračovanie exkluzívneho rozhovoru už zajtra na www.fakt24.sk!

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku