FAKT24


sviatok má , zajtra

  BREXIT REALITOU

  Brexit spôsobuje nepokoj a obavy: Londýn chce ostať v únii, Briti žiadajú nové referendum! Státisíce ľudí podpisujú petície...

  25.06.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Desaťtisíce Britov žiadajú po tesnom výsledku v prospech brexitu ďalšie, nové referendum o členstve v Európskej únii. Informuje o tom agentúra DPA.

  Cameron Merkelová lupa
  Brexit je šokom pre celú Európu! | archív

  Do včerajšieho popoludnia    sa pod oficiálnu internetovú petíciu na vypísanie nového referenda o členstve Spojeného kráľovstva v európskom bloku podpísalo vyše 129.000 ľudí. Podľa britských zákonov musí vláda reagovať na všetky podnety, ktoré podporilo viac než 10.000 ľudí. Pri vyše 100.000 podpisoch sa žiadosťou musí zaoberať parlament. Petíciu spustili podľa denníka The Independent koncom mája, dnes ráno ju však masovo začali podpisovať ďalšie tisíce ľudí. Petícia požaduje druhé referendum v prípade, ak by pri 75-percentnej účasti na prvom plebiscite ani jedna zo strán nezískala aspoň 60-percentnú podporu.

    

  V štvrtkovom referende sa za vystúpenie Británie z EÚ vyjadrilo 51,9 percenta zúčastnených voličov. Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta. Viac ako 71.000 ľudí podpísalo tiež už petíciu požadujúcu, aby mesto Londýn vyhlásilo nezávislosť od Spojeného kráľovstva a zostalo tak súčasťou Európskej únie. Internetová petícia je reakciou na výsledok štvrtkového referenda, v ktorom sa väčšina účastníkov vyslovila za brexit, informovala spravodajská stanica BBC. Petícia sa s výzvou na vyhlásenie samostatnosti obracia priamo na nového starostu Londýna Sadiqa Khana, ktorému dokonca ponúka funkciu prezidenta budúceho londýnskeho štátu.

   

  Organizátor kampane James O'Malley v sprievodnej výzve zdôrazňuje, že Londýn je medzinárodným mestom, ktoré chce naďalej zostať v srdci Európy. Samotný O'Malley sa označuje za "veľkého fanúšika" EÚ. Petícia požaduje od starostu Khana, aby vyhlásil nezávislosť Londýna a následne požiadal o jeho členstvo v EÚ aj v schengenskej zóne. Iniciátori chcú dokonca otvoriť diskusiu o možnom prijatí eura. Paralelne sa začala podpisovať aj iná petícia požadujúca zotrvanie Londýna v rámci Veľkej Británie, ktorá má však zatiaľ menší ohlas. V Londýne hlasovalo za zotrvanie v únii takmer 60 percent ľudí, čo ostro kontrastuje s hlasovaním vo väčšine ostatných oblastí Británie.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku