FAKT24
  AKO TO BUDE?

  Koniec Kisku? Prezident po tomto môže prísť o všetko...Kandidatúra sa vzďaľuje!

  08.01.2018 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Andrej Kiska nikdy nebol pod paľbou útokov tak, ako v posledných mesiacoch. Všetko začalo potom, ako anonym otvoril Pandorinu skrinu s tým, že si mal prezident Slovenskej republiky krátiť dane a zároveň využiť firmu na svoju prezidentskú kampaň. To bol však iba začiatok...

  Andrej Kiska lupa
  Andrej Kiska | SITA

  Taký Robert Fico už dávno oznámil, že na prezidenta nebude kandidovať. Zrejme mu stačila zdrvujúca prehra v posledných voľbách, kedy sa Slovensko zmobilizovalo a v druhom kole poslalo do prezidentského paláca práve Kisku. To naopak terajší prezident o svojej možnej kandidatúre stále mlčí. A dôvodov má na to zrejme viac, ako dosť. Kroky, ktoré v poslednom období kedysi nepoškvrnený prezident robí, sú naozaj šokujúce. Nielen vyjadrenia, ktoré ešte viac prilievajú olej do ohňa, ale zároveň dávajú pušný prach do zbraní Kaliňáka s Ficom. Tí majú zrejme svoje ďalekohľady momentálne namierené práve na nášho prezidenta.

   

  Inak sa ich útoky na hlavu štátu vysvetliť nedajú. Problémom však je, že im Kiska pokaždé nahrá. A im ich protiútoky vždy vyjdú na sto percent. Príkladom je práve firma KTAG. Problémy, ktoré sa objavili vďaka anonymovi, kedy na jeseň 2017 rozposlal Yegor Trutnov do médií dokumenty z daňového úradu aj policajné uznesenia, podľa ktorých vyšetrovali Kiskovu firmu finančná správa aj polícia. Kiska sa napriek tomu bránil, ale chyba prišla iba teraz, keď poskytol rozhovor pre Vasarnáp. Tam totiž obvinil Fica s Kaliňákom, že ho chcú zničiť a minister vnútra mal zneužiť NAKA, na jeho diskreditáciu. Kaliňák mu neostal nič dlžný a opäť z tohto súboja vzišiel lepšie, ako samotný Kiska. "Chlap by nemal takto vyplakávať, je to nedôstojné a pôsobí to smiešne," povedal Kaliňák na tlačovke.

   

  Zbrane do rúk sa brali aj počas novoročného ceremoniálu, kedy Kiska vyznamenal niekoľko osobností. Medzi vyznamenanými totiž boli aj osobnosti, ktoré vznik Slovenska otvorene kritizovali. Aj tu sa proti prezidentovi postavil opäť Fico. "Rešpektujem právo prezidenta udeľovať štátne vyznamenania. Už v minulosti som viackrát vzniesol výhrady, keď sa prezident pri príležitosti vzniku SR rozhodol vyznamenať aj ľudí, ktorí boli otvorene proti samostatnosti našej krajiny. To, že tak urobil aj pri okrúhlom 25. výročí, považujem za necitlivé až neslušné. Skôr by som očakával, že pán prezident ocení ľudí, ktorí prispeli k vzniku Slovenskej republiky," povedal Fico. Nad Kiskovým výberom sa čudovali viacerí. 

   

  Poslednou kvapkou do pohára politického boja proti Kiskovi bolo nedávne vyjadrenie Roberta Kaliňáka. Ten pri príležitosti toho, že ho samotná hlava štátu obvinila z dikreditácie povedal, že mu pošle faktúru za ovracané lietadlo. Vládny špeciál mal znečistiť niekto, počas delegácie v Mexiku. Kto však poradil Kiskovi poskytnúť vyjadrenie, ktoré k celému incidentu dal, by si mal nabudúce svoje slová poriadne premyslieť. "Je ľudsky úbohé vysmievať sa ľuďom za to, ak im je v lietadle nevoľno. Už v Mexiku po ceste na letisko zachraňovala sanitka jedného z členov delegácie pre žalúdočné problémy z jedla. Nie pracovníka Kancelárie prezidenta," povedal prezidentov hovorca Roman Krpelan. Nielenže potvrdil, že sa na palube niečo udialo, tieň podozrenia navyše vrhol na niekoho, kto bol súčasťou delegácie. 

   

  Je teda len otázkou času, kedy sa prevalí, o koho vlastne ide. Navyše toto všetko prispieva čoraz viac k tomu, že Kiska stráca potrebné body, navyše mu to môže ktorýkoľvek jeho protikandidát spočítať v budcúročných prezidentských voľbách. A určite to ktokoľvek s rozumom aj urobí. Navyše z prostredia hlavy štátu presakujú informácie, že zvažuje aj alternatívu, že sa druhýkrát o mandát prezidenta nepobije. "Prezident je znechutený z toho, čo sa okolo neho deje. Ani jeho manželka, ktorá sa stala minulý opäť mamičkou nie je nadšená z toho, že by mal druhýkrát kandidovať. Stále síce nie je rozhodnutý na 100 percent, je však naozaj veľmi reálne, že z boja ustúpi," prezradil pre FAKT24 dobre informovaný zdroj z Prezidentského paláca. Samotný Andrej Kiska je však momentálne vo vyjadreniach opatrný a ani v novoročnom príhovore nič nenaznačil. Na jeho rozhodnutie si tak budeme musieť zrejme ešte počkať. Isté však je, že za posledné mesiace mu množstvo situácií ukázalo, ako to v politike skutočne chodí...

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku