FAKT24
  SLOVENSKÍ PREMIÉRI

  Zo Slovenska urobil čiernu dieru a stratil sa v Elektre. Aj s krvavými paprčami!

  12.01.2018 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Slovensko si pripomína 25 rokov od svojho vzniku. Pripomeňme si preto mužov, ktorí boli premiérmi našej krajiny a najviac ovplyvnili jej smerovanie. Prvým premiérom samostatného Slovenska bol Vladimír Mečiar. Muž, po ktorom toho veľa dobrého nezostalo. Navyše je možné, že ak by neexistovali amnestie, ktoré sám udelil, mal by poriadne problémy so zákonom.

  vladimír mečiar lupa
  vladimír mečiar | sita

  Mečiar pôsobil pred Novembrom 89 ako bezvýznamný podnikový právnik. Po Nežnej revolúcii uspel v konkurze na ministra vnútra, do ktorej ho nominovala VPN. Mečiar sa dostal do silnej pozície a k dôležitým dokumentom. Svoju pozíciu posilňoval až sa napokon osamostatnil. Najskôr v marci 1991 v rámci VPN založil platformu Za demokratické Slovensko. O dva mesiace ho vedenie VPN odvolalo z postu premiéra. Mečiar na to zareagoval odchodom z VPN a založením HZDS.

   

  Jedným z tých, ktorí Mečiarovi výrazne pomohli bol nesporne Milan Kňažko. Práve on vystúpil v STV a obvinil vedenie VPN z toho, že chce Mečiara cenzúrovať. To, že by Mečiarovi pomohol k nástupu k moci však popiera dodnes. “Mečiar bol v tom čase dávno hotový, bol to najpopulárnejší politik na Slovensku. Či by som ja s ním spolupracoval alebo nie. Mečiar by už bol Mečiarom. Niet k tomu veľmi čo dodať,“ hovorí Kňažko pre Aktuality. Až o niečo neskôr Kňažko pochopil, čo je Mečiar zač. “Vladimír Mečiar využíva lož ako pracovnú metódu,” povedal Kňažko, ktorý sa s Mečiarom rozlúčil a odišiel do opozície.

   

  Mečiar bol premiérom celkovo trikrát. Po odvolaní VPN v roku 1992 vyhral voľby a dostal sa k moci. To ešte pri ňom boli ľudia ako Kňažko a Michal Kováč. V roku 1994 však prišla kríza a po prejave prezidenta Kováča v parlamente Mečiarova vláda padla. Z HZDS odišla časť poslancov. Po pár mesiacoch sa opäť konali voľby, ktoré Mečiar vyhral a vďaka Združeniu robotníkov Slovenska sa dostal k moci. Tvrdo začal útočiť na opozíciu a najmä prezidenta Kováča, ktorého chcel dostať z úradu.

   

  Práve táto snaha vyústila do najčiernejšieho okamihu Mečiarových vlád. K zavlečeniu prezidentovho syna do zahraničia. Podľa výpovedí už troch agentov SIS táto tajná služba uniesla Michala Kováča ml. do Rakúska. Dôvodom bolo to, že únoscovia čakali, že Rakúsko prezidentovho syna vydá na trestné stíhanie do Nemecka. Rakúšania však Kováča ml. Poslali späť na Slovensko a tu sa začalo vyšetrovanie. To ešte skôr ako bolo zmarené preukázalo spojitosť SIS s únosom. A to vďaka výpovedi Oskara Fegyveresa, ktorý sa na únose podieľal, ale rozhodol sa povedať pravdu. Podľa neho sa Mečiar, ktorý dodnes túto verziu únosu popiera vôbec nezmenil. “Myslím si, že sa vôbec nezmenil a konšpiruje naďalej - čo sa týka únosu, aj čo sa týka vraždy Roba Remiáša. Keď sa zrušia amnestie a ukáže sa pravda - tá pravda, ktorá je jediná - tak potom možno pochopí, že je dôvod ospravedlniť sa,“ povedal Fegyveres pre RTVS.

   

  Mečiar dodnes trvá na svojej nevine aj napriek tomu, že vyšetrovanie prakticky zmaril svojimi amnestiami. Tie boli zrušené až v minulom roku po uvedení filmu Únos. “Únos, to je taká chrapúnčina, že som to ani nepozeral. Vznikol v kooperácii so skupinou ľudí z Verejnosti proti násiliu a KDH, ktorí boli proti vzniku štátu a minister kultúry Maďarič to financoval,“ povedal Mečiar pre Hospodárske noviny.

   

  Mečiarova hrôzovláda skončila až po voľbách v roku 1998, keď ho zosadila koalícia SDK a premiérom sa stal Mikuláš Dzurinda. Ten Mečiarovi zasadil najtvrdšiu ranu, keď sa o ňom vyjadril, že má “krvavé paprče”. HZDS sa vrátilo do vlády ešte po roku 2006, ale to bol už jeho definitívny koniec. Škandály stranu dostali mimo parlamentu a do zabudnutia. Mečiar teraz iba musí dúfať, že súdy budú konať príliš pomaly a nedočkáme sa rozsudkov za zavlečenie Kováča ml.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku