FAKT24
  ČESKÉ VOĽBY

  Česi rozhodli. V druhom kole sa o post prezidenta pobijú Zeman a Drahoš

  13.01.2018 16:03 / politika google+ twitter facebook

  V českých prezidentských voľbách sa veľké prekvapenie nekonalo. Podľa očakávania postúpili do druhého kola úradujúci prezident Miloš Zeman a Jiří Drahoš. O dva týždne sa rozhodne, či si Zeman udrží post prezidenta.

  Útok na Zemana lupa
  Útok na Zemana | www.bleskove.cz

  Po zrátaní 99% percent okrskov bolo jasné, že v prvom kole zvíťazil so ziskom viac ako 38 percent hlasov Miloš Zeman a s ním do druhého kola postupuje bývalý šéf Českej akadémie vied Jiří Drahoš, ktorý získal 26,4 percenta. Za tým zaostal aj podnikateľ a známy textár Michal Horáček, ktorému so ziskom percent patrilo 4. miesto.

   

  Zeman pred svojím vyhlasením daroval kyticu svojej manželke. "Keď pozerám televíziu Václava Moravca (Česká televízia pozn. redakcie) mám pocit, že je víťazom prvého kola niekto iný a nie ja. Blahoželám Jiřímu Drahošovi k peknému 2. miestu. Chcel by som poďakovať všetkým, ktorý mi dali hlas v prvom kole. Nikdy som sa nebál ísť do žiadnych diskusií. Som stále mladý a plný síl. Teraz som počul pána Drahoša, že by sa so mnou rád stretol tvárou v tvár. Rád jeho prosbe vyhoviem," povedal Zeman. Ten pred prvým kolom ignoroval všetky predvolebné diskusie. 

   

  "Vyzerá to nádejne. Postúpili sme zo skupiny do finále. Chcel by som poďakovať všetkým voličom, ktorí prišli k voľbám a tým, ktorí ma volili. Kladiem si otázku s kým vlastne budem súperiť. Či s Milošom Zemanom alebo jeho spolupracovníkmi. Mam totiž pocit, že súperím s jeho najbližším okolím," povedal po zrátaní väčšiny hlasov Drahoš. Narážal tak na to, že Zeman tvrdí, že nevedie kampaň a do televíznych diskusií posiela namiesto seba svojho hovorcu Ovčáčka. Drahoš očakáva, že ho v súboji so Zemanom podporia aj neúspešní kandidáti. Druhé kolo sa uskutoční 26. a 27. januára.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku