FAKT24


sviatok má , zajtra

  OTVORENE O VŠETKOM

  Pravda o Haščákovi z Penty aj páde Radičovej vlády! Dzurinda prehovoril. Ako to všetko bolo?

  16.01.2018 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Počas kampane vo voľbách v roku 1998 prebicykloval takmer celé Slovensko. Aj takto sa dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dostal k občanom, ktorí ho nakoniec vyniesli na vrchol politického Olympu. Dostal nás do eurozóny, aj NATO. Teraz otvorene povedal, či stojí za pádom Radičovej vlády a nielen to...

  Mikuláš Dzurinda lupa
  Mikuláš Dzurinda | SITA

  Práve o Dzurindovi sa hovorí ako o mužovi, ktorý stál za pádom Radičovej vlády v roku 2012, kedy spojila bývalá premiérka hlasovanie o eurovale, s hlasovaním o dôvere vlády. V tejto vláde bol expremiér ministrom zahraničných vecí a dodnes je podľa jeho vlastných slov v dobrom vzťahu s bývalou predsedníčkou vlády. "Práve včera som ju poprosil o kontakt na profesora Myróna Malého z Kováčovej, ktorý bol jedným z vyznamenaných. Stratil som všetky kontakty a chcel som mu k vyznamenaniu zablahoželať. Aj cez vianočné sviatky som od pani Radičovej dostal želanie, ktoré som samozrejme opätoval. Máme normálny, dobrý vzťah," povedal v rozhovore pre denník SME Drzurinda. 

   

  Ako teda prebiehali dni v čase, kedy sa rozhodovalo o tom, či tzv. "pravicový zlepenec" vydrží, alebo nie? "Ako premiérka ma pani Radičová veľmi často pozývala na konzultácie a pozvala ma aj vtedy. Navrhol som, aby sme sa poradili na prezídiu SDKÚ, ktoré som po jej súhlase zvolal na pondelok večer. V utorok malo byť hlasovanie. Na prezídiu som bol natoľko osvietený, že som nezačal hovoriť ako prvý, ale požiadal kolegov, aby sa vyjadrili, aké riešenia máme. Jeden po druhom hovorili, že hlasovania treba spojiť. Ako posledný som povedal, že som hrdý na svoju stranu, lebo nemôžeme povaliť eurozónu. Pani Radičová si všetko vypočula a povedala, Mikinko, Ivanko, príďte v utorok ráno na Úrad vlády, kde nám oznámila, že hlasovanie o eurovale spojí s hlasovaním o dôvere vlády," pokračuje expremiér. 

   

  Najväčšou škvrnou Dzurindovej vlády je však spis Gorila. Práve ten ukázal na prepojenia politikov s oligarchami, najmä "penťáckym" šéfom Jaroslavom Haščákom. "Poviem to možno trochu na rovinu, ale ak niekto vyjadroval zdesenie nad tým, že biznis na Slovensku sa snaží vplývať na politiku, mám pre neho veľmi smutnú správu. Vždy to tak bolo, je a aj bude. Nielen v našej krajinke pod Tatrami, ale všade. Kľúčová otázka je, do akej miery si ja ako politik pripustím tento biznis k telu. S nikým z J&T som sa za celých osem rokov môjho vládnutia nestretol. S nikým z Penty, okrem pána Haščáka, u pani Radičovej na základe jej pozvania, som sa nikdy v živote nestretol. Myslím, že dnes, po toľkých rokoch, si súdny človek ľahko odpovie, kto z nás dvoch, Fico a ja, stál a stojí na správnej strane a kto na tej nesprávnej," opisuje svoje stretnutie s jedným z najbohatších Slovákov Mikuláš Dzurinda. 

   

  Ten si navyše pamätá aj časy, kedy sa jeho strana SDKÚ musela spojiť do koalície s novou stranou ANO Pavla Ruska. Ten bol počas druhej Dzurindovej vlády ministrom hospodárstva. Čo hovorí kedysi najpopulárnejší politik Slovenska na posledné obvinenia, ktoré sa na Ruskovu hlavu sypú za údajnú objednávku vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej? "Na to existuje objektívne jediné slovíčko, ktoré môžem použiť – neviem. Keby ste ma donútili povedať ešte druhé, tak poviem, nechce sa mi veriť," dodáva Dzurinda. A aké je jeho odporúčanie, ak sa chce opozícia zbaviť Fica? Veľmi jednoduché: "Fica netreba charakterizovať, nad ním sa netreba zamýšľať, jeho treba zo strany demokratickej opozície politicky poraziť a basta."

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku