FAKT24


sviatok má , zajtra

  ŠKANDÁL NA OBRANE

  Galko: SNS utajuje nákupy techniky za stovky miliónov eur!

  18.01.2018 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Podpredseda SaS Ľubomír Galko určite nie je fanúšikom súčasného ministra obrany Petra Gajdoša. Galko ako bývalý šéf rezortu obrany rád kritizuje svojich nástupcov. Podľa jeho vyjadrenia minister Gajdoš, ktorého nominovala SNS utajuje nákupy vojenskej techniky za stovky miliónov eur.

  Podpredseda SaS Ľubomír Galko lupa
  Podpredseda SaS Ľubomír Galko | SITA

  “Ministerstvo obrany v správe SNS zneužilo priaznivú ekonomickú situáciu, akútnu potrebu modernizovať výzbroj OS SR a ústretovú opozíciu. Minister obrany Gajdoš premrhal našu dôveru. Spolu so svojím generálnym tajomníkom služobného úradu Jánom Hoľkom, ktorý je skutočným šéfom rezortu obrany, utajuje nákupy vojenskej techniky v stovkách miliónov eur, a to nielen pred laickou, ale aj pred odbornou verejnosťou i opozičnými poslancami. Fakty sú také, že namiesto transparentných medzinárodných súťaží títo dvaja nominanti SNS uprednostňujú netransparentné priame zadania, ktoré zakrývajú fiktívnym výskumom a vývojom, ako sa to deje v prípade obrnených transportérov 8x8,” napísal na svojom facebookovom profile Galko.

   

  Prekvapujúco sa však Galko zastal Gajdošovho predchodcu Martina Glváča. “Je absolútnym zlyhaním tejto vlády pod vedením Smeru-SD, že skončili v koši viaceré plány, ktoré pripravil Gajdošov predchodca Martin Glváč. V tomto roku malo mať v zmysle dlhodobého plánu rozvoja obrany Slovensko nové stíhačky na ochranu vzdušného priestoru, západnej proveniencie, ale nový minister vyrukoval s novými plánmi, kde sú priority celkom iné,” dodáva Galko.

   

  Ján Hoľko, generálny tajomník služobného úradu rezortu obrany, na tlačovej konferencii uviedol, že ministerstvo postupuje pri nákupoch techniky tak, ako mu to prikazuje zákon. "Je naivné, ak si niekto myslí, že to vie urobiť transparentnejšie. Sú úradné postupy a zákonné nariadenia, ktoré musíme dodržiavať," uviedol Hoľko. Analytici a časť politickej opozície vyčítajú Gajdošovmu rezortu slabé informovanie verejnosti, respektíve utajovanie dôležitých dokumentov. "Všetko predkladáme tak, aby sme dostatočne o jednotlivých veciach informovali. Zverejňujeme všetky podrobnosti, ktoré podľa zákona môžeme. Nie je pravda, že by tu niekto zámerne utajoval skutočnosti o nákupe či verejnom obstarávaní," skonštatoval Gajdoš. Verejnosťou rezonuje najmä historický nákup vojenských transportérov za viac ako miliardu eur. Aj tu však podľa Gajdoša a Hoľka rezort postupuje zákonne.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku