FAKT24


sviatok má , zajtra

  NÁVRH ZÁKONA

  Ide proti Pente. Zabráňme im ovládnuť Markízu!

  13.02.2018 13:40 / politika google+ twitter facebook

  Poslanec Miroslav Beblavý sa rozhodol zaťať do živého. Konkrétne chce oligarchom zabrániť,aby ovládli médiá. Do parlamentu totiž predkladá, ktorý sám nazval “Zákon proti ovládnutiu všetkých médií oligarchami”.

  Beblavý. lupa
  Miroslav Beblavý chce vymeniť súčasnú vládu. | sita

  Beblavému konkrétne prekáža to, že Penta, ktorá už na Slovensku vlastní veľa médií sa údajne chystá aj ovládnuť televíziu Markíza. “Na Slovensku je od roku 2000 zakázané krížové vlastníctvo dvoch a viacerých televízií, celoplošných rádií alebo vlastníctvo televízie a denníka. Dnes je však možné zákaz jednoducho obísť. Preto sme s Vierou Dubačovou a Simonou Petrík predložili parlamentu návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii, ktorý vlastníkom celoštátnych médií ukladá povinnosť zapísať sa do registra partnerov verejného sektora, aby bolo možné zistiť, kto skutočne jednotlivé médiá vlastní. Veríme, že novela zákona by mohla zachrániť nezávislosť najvplyvnejšej a najsledovanejšej slovenskej televízie Markíza,” napísal na Facebooku Beblavý.

   

  Poslanec parlamentu naráža na zverejnené informácie o tom, že Penta chce kúpiť od Time Warneru podiel v spoločnosti v spoločnosti Central European Media Enterprises (CME). CME vlastní Markízu a Penta ho údajne chce ovládnuť v spolupráci s čínskou energetickou a investičnou skupinou CEFC. “Penta dohady o kúpe Markízy nekomentovala. Pente na Slovensku už patrí vydavateľský dom News and Media Holding, ku ktorému patria denník Plus Jeden Deň, Plus 7 dní aj týždenník TREND. V októbri, po objavení sa prvých správ o možnom vstupe Penty do Markízy, minister kultúry Marek Maďarič ohlásil zámer podniknúť kroky na zabránenie ďalšiemu koncentrovaniu moci v médiách. Zatiaľ však konkrétny návrh nepredstavil. SPOLU – občianska demokracia je otvorená jednať o tomto návrhu zákona,” dodáva Beblavý. Penta najnovšie do svojho portfólia získala aj časť vydavateľstva Ringier Axel Springer.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku