FAKT24


sviatok má , zajtra

  NÁVRH NEPREŠIEL

  Klienti skrachovaných nebankoviek: Chceli pre nich 120 miliónov, nedostanú nič

  14.02.2018 08:00 / politika google+ twitter facebook

  V parlamente včera neprešiel hlasovaním návrh poslancov z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorí predložili návrh zákona o čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov. Malo ísť o prostriedky z rozpočtu verejnej správy vo výške 120 mil. eur.

  parlament lupa
  Národná rada. | sita

  Opoziční poslanci napriek vysokej sume argumentovali, že Slovenská republika počas minulého fungovania nebankových subjektov vybrala dane z ich činnosti v odhadovanej výške 7 mld. slovenských korún, teda 230 mil. eur.

   

  Poslanci za OĽaNO navrhovali tieto dodatočné nároky na rozpočet verejnej správy pokryť úsporami v rezorte dopravy pochádzajúcimi z výdavkov na prevádzku, opravu a údržbu ciest a diaľnic. Podľa analýzy výdavkov rezortu dopravy cez projekt “Hodnota za peniaze” sa odkryla možná úspora vo výške 468 mil. eur na roky 2019 až 2020, argumentovali poslanci za OĽaNO. Ministerstvo financií SR však namietalo, že na krytie nie je možné v súčasnosti využiť uvedené úspory v rezorte dopravy, pretože ide o predbežné kvantifikácie v týchto oblastiach a s takýmito výdavkami sa v schválenom rozpočte verejnej správy na roky 2018 až 2020 neuvažuje.

   

  V návrhu zákona sa uvádzalo, že najvyšší možný podiel, ktorý by sa odškodňoval, by bol 33 tis. eur. Najvyššia možná čiastka odškodnenia z tohto podielu by predstavovala 13 200 eur. Predpokladaný počet ľudí, ktorých by sa mohla táto zákonná úprava týkať, poslanci za OĽaNO odhadovali na 50-tisíc. Zákonná úprava bola podľa skupiny poslancov nevyhnutná, keďže slovenské súdy podľa OĽaNO odmietli odškodniť týchto ľudí s odôvodnením, že mali byť pri svojom podnikaní obozretnejší.

   

  Nebankovým subjektom podľa uvedeného zákona mala byť právnická osoba, ktorá začala podnikať do 31. decembra 2001. Takýto nebankový subjekt prevádzkoval svoje podnikanie v princípe ako tzv. pyramídovú hru na úkor jednoduchých bežných ľudí (napr. BMG Invest, Horizont, Drukos a pod.), informovali poslanci za OĽaNO vo svojom návrhu.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku