FAKT24
  EUROFONDY

  Robí si Danko srandu? Ľudia už toho majú plné zuby a dôvodom je aj on

  19.02.2018 15:00 / politika google+ twitter facebook

  Toto snáď Slovenská národná strana ani nemôže myslieť vážne. Na sociálnej sieti sa totiž objavil status, ktorý v súvislosti so stranou Andreja Danka vyznieva ako výsmech voličom. Ide totiž o čerpanie eurofondov.

  Danko lupa
  Predseda parlamentu Andrej Danko. | sita

  V nedeľnej víkendovej relácii V politike totiž ich poslanec Radovan Baláž hovoril o podpore podnikania na Slovensku. Rovnako bolo témou aj to, že ľudia strácajú chuť čerpať eurofondy, čo potvrdil aj počas relácie. "Zatiaľ, čo ste si vychutnávali nedeľný obed, náš poslanec Radovan Baláž v relácii V politike rozprával o podpore podnikania na Slovensku. Ľudia strácajú chuť čerpať eurofondy, preto chceme uľahčiť procesy pri verejnom obstarávaní a pracujeme na zákone o investičnej pomoci regiónom, hlavne na strednom a východnom Slovensku," napísala SNSka na sociálnu sieť. 

   

  Zaujímavosťou je, že o nezáujme čerpania eurofondov hovorí práve SNS, ktorá sa minulý rok preslávila škandálom ich ministra školstva Petra Plavčana, ktorý nakoniec prišiel o svoje miesto, kvôli problémom s eurofondami a ich nejasným čerpaním. Napriek tomu sa SNS chváli, čo všetko presadili a dokázali. "Opozícia často reaguje na pripravované zákony hneď vyhláseniami bez overenia faktov a tak nimi zavádzajú, strašia verejnosť. V ľuďoch skrátka vyvolávajú nedôveru voči akejkoľvek zmene a dávajú im signál, aby si nakoniec pomohli sami. My sme zatiaľ občanom pripravili systém odmeňovania vo forme 13. a 14. platov. Ak zamestnávateľ poberá od štátu investičnú pomoc, tak štát má právo pýtať niečo naspäť napr. odmeňovaním zamestnancov. Vyplatením 13. a 14. platu sa zamestnancovi postupne zvýši čistý príjem, čiže sa mu zlepší životná úroveň. Odmena vyplatená zamestnancovi v júni v roku 2018 bude vo výške skoro 370 EUR a odmena vyplatená v decembri v roku 2019 oslobodená od všetkých odvodov a dane z príjmov bude vo výške 500 EUR," dodali ešte. 

   

  Dôvodom, prečo podnikatelia nemajú záujem o čerpanie eurofondov je však ten, že po škandáloch si mnohí myslia, že nemajú šancu získať peniaze z Európskej únie, pretože je to všetko len o rodinkárstve, dohadzovaní lukratívnych kšeftov a províziách, ktoré sa musia vrátiť niekomu, kto o pridelení peňazí rozhoduje. Celý proces je pre podnikateľov natoľko komplikovaný s nejasným výsledkom, že sa väčšina z nich rozhodne tento vopred prehratý boj vzdať a radšej o eurofondy nežiadajú. A práve nad týmto by sa mali Dankovi ľudia zamyslieť. Predsalen to bol jeho minister Plavčan, ktorý ako jediný musel skončiť ako šéf rezortu kvôli eurofondom. Ak by sa sprehľadnilo ich prideľovanie, možno by aj ľudia mali o ich žiadosť väčší záujem. 

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku