FAKT24
  JE VONKU

  Ľudí obral o milióny eur, dnes je na slobode: Súd prepustil exšéfa Drukosu z basy

  23.02.2018 11:00 / politika google+ twitter facebook

  Okresný súd v Martine vyhovel žiadosti o predčasné prepustenie z väzenia, ktorú podal bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš.

  František Mojžiš lupa
  František Mojžiš | SITA

  Ako ďalej informuje spravodajský portál Aktuality.sk, pojednávanie v tejto veci sa uskutočnilo dnes ráno priamo v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch. Portál pripomína, že Mojžiš si odpykával 8,5-ročný trest za podvod.

   

  Družstvo kooperácie a spolupráce, teda Drukos, vzniklo podľa portálu ešte pred pádom socializmu na začiatku roka 1989. "Najprv predávali ovocie a zeleninu, neskôr prešli na iný sortiment. Firma sa stala jedným z dvoch najväčších predajcov vozidiel pre značky Škoda, Volkswagen a Audi na Slovensku. Mali vlastný katalóg ponúkaných výrobkov, spomínaný Drukos komfort. Poskytovali leasing technologických zariadení, počítačov, reprografických a gastronomických zariadení a registračných pokladníc," uvádzajú Aktuality. sk.

   

  Problémy Drukosu sa podľa portálu začali v roku 1999, keď Mojžiš vyberal pôžičky od ľudí a neskôr členské vklady do BDV družstva, hoci už vedel, že jeho spoločnosti sú v strate. Napriek tomu ich Mojžiš podľa portálu prezentoval stále ako firemný diamant. "To už bola podnikateľská činnosť spoločností, kde bol konateľom alebo predsedom predstavenstva, založená na princípe tzv. pyramídovej hry a podobala sa Ponziho schéme," uviedol pre portál prokurátor Maroš Žilinka.

   

  Táto celosvetovo známa schéma spočíva podľa portálu v sľuboch obrovských výnosov v krátkom čase, pričom sa nedejú žiadne finančné operácie a výnosy tečú len z vkladov nových investorov. Mojžiš podľa portálu pred súdom tvrdil, že klientov nepodviedol, všetko dával za vinu štátu. "Napokon mu vymerali 8,5-ročný trest, do cely putoval rovno z pojednávacej miestnosti," dodáva portál.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku