FAKT24
  ŠPIRKOVE OBVINENIE

  Klamár Kaliňák! Prečítajte si, čo nechce, aby ste vedeli!

  09.03.2018 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Minister vnútra Róbert Kaliňák sa už nezastaví pred ničím. Po tom, čo špeciálny prokurátor Vasil Špirko oznámil, že na Kaliňáka podáva trestné oznámenie, ten zareagoval tlačovou konferenciou. Na Špirka vylial vedrá špiny, ale teraz sa objavilo svedectvo, ktoré ho usvedčuje z klamstva.

  Kaliňák lupa
  Minister vnútra Róbert Kaliňák. | tasr

  Kaliňák sa snažil Špirka spochybniť tvrdeniami, kvôli ktorým čelil prokurátor disciplinárnemu konaniu a kvôli ktorým mu bol odobratý prípad, ktorý mohol potopiť Kaliňáka. Smerácky minister tvrdil, že Špirko si "nechal predviesť obvinenú osobu (Varga) bez súhlasu príslušného predsedu senátu príslušného špecializovaného súdu a teda nie z dôvodu, že by táto osoba chcela iniciatívne podávať trestné oznámenie". Podľa Kaliňáka "k tomu zjavne nedošlo". Kaliňák tiež dodal, že pri výsluchu "nebola prítomná zapisovateľka a podľa znaleckého posudku podpisy na tejto zápisnici sú falošné".  Kaliňák však odignoroval fakt, že Špirka od týchto obvinení oslobodila disciplinárna komisia. 

   


  Redaktorka RTVS Gabriela Kajtárová na disciplinárke bola a teraz zverejnila informácie z nej, ktoré Kaliňáka usvedčujú z klamstva. Ide o prepis vyjadrení predsedu komisie, ktorá Špirka očistila. Ten sa najskôr vyjadril k tomu, že obvinený Varga nevedel, že vypovedá. "Komisia jednoznačne konštatuje, že prejav vôle oznamovateľa (Vargu) tu bol a musel byť. Musíme dať za pravdu prednesenej (Špirkovej) obhajobe, ale aj zdravému rozumu a logike. Pokiaľ prokurátor uskutočňuje výsluch alebo prijíma vyjadrenie a spisuje ho, tak oznamovateľ, pokiaľ má aspoň priemernú mieru inteligencie, tak si nemôže myslieť, že sa to týka niečoho iného ako služobných záležitostí prokurátora. Takže tvrdenie, že ho (Špirko) nepoučil, alebo mu to nevysvetlil, je podľa nás zjavne neopodstatnené," píše Kajtárová na svojom facebookovom profile. '

   


  Komisia sa vyjadrila aj k tomu, že Špirko počas výsluchu nemal zapisovateľku. "Nemôžeme to považovať za disciplinárne previnenie. Trestný poriadok neupravuje povinnosť, že pri takomto spisovaní by mala byť nejaká ďalšia osoba. Doktor Špirko uveriteľne vysvetlil, prečo s ohľadom na chúlostivý charakter týchto skutočností, si vyslovene neprial, aby tam boli prítomní príslušníci ZVJS (väzenskí dozorcovia). Argumentoval zlými skúsenosťami z minulosti – únikom informácií a podobne. V tomto smere jeho postup bol správny. Špirko vysvetlil aj to, prečo nemal zapisovateľku. Zapisovateľka nebola v tom čase k dispozícii – a aj keby bola, tak vzhľadom na charakter skutočností, ktoré boli oznamované, by asi Špirko dôsledne zvažoval, či tam ďalšieho človeka chce mať prítomného alebo nie," povedal podľa Kajtárovej predseda disciplinárnej komisie. 

   


  Tá sa vyjadrila aj k ďalšiemu tvrdeniu, ktoré prezentoval Kaliňák, že na zápisnici boli falošné podpisy. "Nepodarilo sa však preukázať a nič nenasvedčuje tomu, že by jediným a výlučným pôvodcom podpisov bol Špirko alebo že s jeho súhlasom by sa tam ocitli. Špirko uviedol, že zápisnica pôvodne nebola oznamovateľom podpísaná – a v takejto pracovnej verzii išla na stôl špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kovačikovi. Sám špeciálny prokurátor pri výsluchu potvrdil, že tieto falošné podpisy na zápisnici v tom čase neboli. Kedy sa tam dostali a akým spôsobom, sa nepodarilo zistiť," dodáva komisia.

   


  Špirko oznámil, že podá trestné oznámenie na ministra Kaliňáka a vysoko postavených policajných funkcionárov. "Podávam trestné oznámenie na ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení prezidenta Policajného zboru, riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry, riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky a to pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže," povedal Špirko.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku