FAKT24


sviatok má , zajtra

  KONIEC FARAGEHO

  Pokrytecký Farage: Britániu dostal z Európskej únie, teraz odstupuje!

  04.07.2016 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Šéf britskej euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage dnes oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu strany, pretože svoj politický cieľ, zabezpečiť hlasovanie o odchode Británie z Európskej únie, už dosiahol.

  Nigel Farage lupa
  Farage rezignoval. | wikipedia

  Ide už o jeho druhú demisiu z tejto funkcie a Farage tvrdí, že tentoraz je jeho rozhodnutie definitívne.
  Politik viedol UKIP 10 rokov a uviedol, že po dlhých rokoch vedenia kampane za brexit sa chce viac venovať osobnému životu. UKIP sa podľa neho za ten čas stala "treťou politickou silou" v Británii po vládnucich konzervatívcov a najväčšej opozičnej, Labouristickej strane.

    

  Farage povedal, že si ponechá kreslo poslanca Európskeho parlamentu, aby mal prehľad nad rokovaniami Británie o vystúpení z EÚ po referende z 23. júna, v ktorom sa voliči rozhodli pre brexit. Londýnska právnická firma Mishcon de Reya však začala právne konať - tvrdí, že britská vláda musí mať súhlas parlamentu, kým oficiálne spustí proces rozchodu s Európskou úniou. Firma v nedeľňajšom vyhlásení uviedla, že koná v mene skupiny klientov, ktorých však bližšie neidentifikovala. Podľa stanice BBC ide o skupinu podnikateľov a akademikov. Firma Mishcon de Reya argumentuje, že Británia musí mať súhlas oboch komôr parlamentu na to, aby na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy mohla oficiálne požiadať o vystúpenie z únie. Británia je členom EÚ od roku 1973. Právnická spoločnosť spochybnila vyjadrenie vlády, že kabinet má na základe britského referenda z 23. júna dostatočnú právomoc spustiť vystúpenie z EÚ bez toho, aby to musel schváliť parlament.

   

  "Výsledok samotného referenda nie je právne záväzný a je nezákonné, aby sa súčasný alebo budúci premiér odvolával na článok 50 bez súhlasu parlamentu," citovala BBC vyhlásenie Kasru Nourooziho z firmy Mishcon de Reya. Firma je v písomnom styku s právnikmi vlády od 27. júna: snaží sa získať pre svojich klientov ubezpečenia, že vláda bude rešpektovať zvrchovanosť britského parlamentu. Konzervatívny premiér David Cameron po referende, v ktorom sa voliči rozhodli pre odchod z EÚ, oznámil, že podáva demisiu, a vyhlásil, že spustenie tohto procesu nechá na svojom nástupcovi. Vedúca kandidátka na jeho funkciu Theresa Mayová povedala, že voliči jasne vyjadrili svoju vôľu a "brexit znamená brexit". 

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku