FAKT24


sviatok má , zajtra

  FICOV PREJAV

  Tentokrát Fico tvrdo narazil: Drsná kritika v europarlamente, poslanci mu to poriadne osladili!

  07.07.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  V Štrasburgu premiér Robert Fico vystúpil s prejavom, ktorý síce množstvo poslancov odmenilo potleskom, no našli sa aj kritické hlasy a nebolo ich málo! A náš premiér si to poriadne zlízol...

  Róbert Fico lupa
  Fico dostal od niektorých europoslancov niekoĺko výčitiek. | Facebook R. Fico

  Európska únia je úžasný a jedinečný projekt, ktorý priniesol mier a prosperitu a zrodil sa na troskách dvoch brutálnych vojnových konfliktov s desiatkami miliónov zbytočných obetí. Nijaký iný integračný projekt sa nikde inde na svete tak nevydaril. Tak začal v Európskom parlamente  prezentáciu priorít slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Okrem predstavenia už známych priorít premiér apeloval na to, aby sa Únia nad sebou zamyslela a zlepšila komunikáciu s občanmi, ktorí jej podľa Ficových slov niekedy nerozumejú.

    

  Téma brexitu takisto patrila ku kľúčovým vo Ficovom vystúpení. Predreferendová kampaň bola podľa neho priam laboratóriom, "objavili sa v nej totiž mýty, klamstvá, polopravdy, ale aj silné argumenty o výhodnosti EÚ“. Fico skonštatoval, že si najprv musíme vyjasniť, čo je euromýtické ako zakrivenie banánov a v čom je Únia užitočná. „Odchod Veľkej Británie z Európskej únie pravdepodobne reflektuje zlyhanie EÚ pokiaľ ide o zrozumiteľnú komunikáciu. EÚ musí byť pre občanov, musí počúvať kritické hlasy, musí sa stať pružnejšou, menej byrokratickou, musí sa zbaviť puncu elitárstva, aby ju bežný občan nevnímal ako vzdialenú,“ povedal v prejave Fico.

   

  „Slovenské predsedníctvo je historicky prvým predsedníctvom, ktoré čelí dezintegrácii. Postavíme sa vzťahom Veľkej Británie a Európskej únie aktívne a zodpovedne,“ prisľúbil pred európskymi poslancami Fico. Dodal, že síce si proces odchodu vyžiada čas, ale nemožno ho pridlho odkladať, pretože vznikne priestor pre dezinterpretáciu a nestabilitu. „Ľudia si zaslúžia vedieť, čo im odchod prinesie,“ dodal. Na Ficov prejav reagovali aj predsedovia frakcií a europoslanci. Ficovi pripomenuli jeho výroky súvisiace s migračnou krízou. „Chýba jedno slovo – prijímanie, relokácia. Vyslovte toto slovo, budete sa cítiť lepšie,“ zareagoval šéf socialistov Gianni Pittella na Fica.

   

  Takisto aj šéf Európskej ľudovej strany Manfred Weber šéfovi slovenskej exekutívy pripomenul, že „sme všetci zodpovední za boj proti populizmu, nielen v zahraničí, ale aj doma. Počas predvolebnej kampane na Slovensku sa rozdúchaval populizmus,“ dodal šéf najväčšej frakcie v EP s tým, že aj pravičiari chcú lepšiu ochranu hraníc a rozbíjať gangy prevádzačov, ale takisto chcú pomáhať ľuďom v núdzi. „Hovoriť takým tónom, ktorý naháňa strach, to nie je správny tón. Prosím, aby sa boj proti populizmu prejavoval vo všetkých prejavoch,“ uzatvoril Weber. 

   

  Do debaty po jeho prejave sa prihlásilo až 30 poslancov. A práve predvolebná kampaň rezonovala najviac. Tú nášmu premiérovi vyčítali vo väčšine prípadov. Europoslankyňa z Portugalska sa do neho pustila naozaj s vervou. „Vy ste europeista? Veď ste povedali, že nechcete žiadnych moslimov. S ďalšími štátmi V4 ste sa snažili zbombardovať schengen. Nie ste ani europeista, ani socialista,“ povedala mu Ana Gomes. Belgičan Gérard Deprez ho označil za politika, ktorý "v Štrasburgu hovorí proeurópsky, no doma ide cestou nacionalizmu". Téma utečencov rezonovala aj v prípade zástupkyne Talianska Patrizie Troia, ktorá na Fica zaútočila s tým, že jej krajina rieši desiatky tisíc migrantov, no Slovensko sa závažnému problému otáča chrbtom.

   

  Ešte ďalej zašiel Grék Dimitrios Papadimoulis, ktorý na neho vychrlil predvolebné výroky premiéra. „Hovorili ste, že nechcete moslimov: hlásite sa k tomu?“ Paradoxom a to veľkým je, že zatiaľ čo strana SaS sa v slovenskom parlamente snažila zostreliť Fica z postu premiéra, práve šéf Slobody a solidarity Richard Sulík si Fica v europarlamente zastával. Pochválil za kladný postoj ku kvótam. "Vítam aj to, že slovenská vláda žiada bezodkladnú reflexiu Európskej únie," povedal Sulík. 

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku