FAKT24


sviatok má , zajtra

  SLOVENKO, EÚ A NATO

  Chceme von? Fedor je proti: Volanie po vystúpení Slovenska z EÚ a NATO je vlastizrada!

  09.07.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  V životnom záujme Slovenska je podľa poslanca a člena Zahraničného výboru NR SR Martina Fedora, aby riadne a efektívne fungovali inštitúcie ako Severoatlantická aliancia a Európska únia.

  Martin Fedor lupa
  Fedor je proti vystúpeniu Slovenska z EÚ a NATO. | Facebook M. Fedor

  "Tí, ktorí si prajú zánik, rozklad alebo vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO, chcú vedome odňať možnosť nášho národa ovplyvňovať svoju budúcnosť," povedal dnes pre agentúru SITA Fedor. Podľa neho vďaka týmto inštitúciám máme na medzinárodnej scéne postavenie ako nikdy predtým. "Aj v NATO, aj v EÚ máme svoj hlas, ktorý sa v rozhodujúcich otázkach nedá ľahko obísť. V prípade, že nebudú existovať alebo Slovensko nebude ich členom, dá sa očakávať jediné - návrat do čias, keď o osude menších rozhodujú tzv. silné štáty. A z histórie vieme, že veľmi sa o naše názory zaujímať nebudú," povedal Fedor.

    

  Ďalšia možnosť je podľa poslanca tá, že tí, ktorí naštartovali rôzne iniciatívy, prípadne neustále podrývajú a spochybňujú naše členstvo v EÚ a NATO, pracujú, či už vedome, alebo nevedome, pre niektorú cudziu mocnosť. "Platí to aj o tých, čo sa pasujú za alternatívu súčasnej vlády a zároveň odmietajú byť nazývaní extrémom. V každom prípade konajú proti životným záujmom našej vlasti, čo by sa jednoducho dalo označiť ako vlastizrada. Pre Slovensko v súčasnosti neexistuje alternatíva k týmto inštitúciám, ak chceme bezpečnosť, neexistuje alternatíva," vyhlásil Fedor. V Bratislave sa vo štvrtok uskutočnila demonštrácia proti základniam NATO na našom území. Podobné demonštrácie organizujú na Slovensku odporcovia Aliancie od jari minulého roku.

   

  Štvrtkovú prišli účasťou podporiť približne štyri desiatky ľudí. Medzi zhromaždenými sa objavili transparenty ako "Žiadne základne NATO na Slovensku", "Yankee, go home" alebo "Žiadame vystúpenie Slovenska z NATO". "Prišli sme vyjadriť túžbu po mieri na Slovensku a mieri v celej Európe," vyhlásil v prejave bývalý politik Ján Čarnogurský. Podľa Čarnogurského plánujú pohlavári NATO na summite vo Varšave rozšíriť základne Aliancie do strednej a východnej Európy, na Slovensku ich však zastavil odpor ľudí. "Jedine na Slovensku ešte neurčili termín," povedal s tým, že aj to naznačuje, že podobné protesty majú význam.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku