FAKT24


sviatok má , zajtra

  PREMIÉR DISKUTOVAL

  Fico sa posťažova, opäť bez protivníka: Prvých sto dní vlády? Dusili ma, keď som ležal na áre!

  11.07.2016 08:00 / politika google+ twitter facebook

  Pokiaľ tu bude hrozba povinných kvót na relokáciu migrantov, premiér Robert Fico nevidí dôvod na stiahnutie žaloby, ktorú Slovensko pre kvóty v decembri minulého roka podalo.

  Róbert Fico lupa
  Fico hodnotil prvých sto dní vlády. | Facebook R. Fico

  Ak by však tento mechanizmus prerozdeľovania zanikol, tak nemá zmysel sa právne naťahovať. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to pripustil premiér Robert Fico. Relácia sa venovala hlavne téme slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, pobrexitovému vývoju vo Veľkej Británii, ale aj vnútropolitickej scéne. Premiér, ktorý nemal v relácii diskusného partnera, zároveň informoval, že 20. júla príde na Slovensko francúzsky prezident François Hollande.

    

  Podľa Fica je Slovensko v únii dôveryhodnou krajinou. "Niekedy je dobre, keď krajina, hoci je malá, si povie svoj suverénny názor. Potom sa na krajinu hľadí možno s väčším rešpektom," povedal Fico. Myslí si, že prvý týždeň predsedníctva Slovensko zvládlo "veľmi, veľmi dobre". V súvislosti s predsedníctvom zdôraznil bratislavský summit, ktorý sa bude konať 16. septembra. Zídu sa na ňom lídri 27 členských krajín EÚ a budú na ňom diskutovať o budúcnosti EÚ. Fico sa vyjadril k prvým 100 dňom vlády. Podľa neho teraz toto pravidlo neplatilo, pretože hneď, ako si od prezidenta prebral poverenie, mal na jednej tepne prisaté médiá, na druhej opozíciu.

   

  "Médiá a opozícia ma dusili, keď som ležal na áre," vyhlásil Fico. Podľa neho hlavnou úlohou novej vlády bolo pripravovať sa na predsedníctvo, čo zatiaľ veľmi dobre zvládame. Zopakoval, že jeho tretia vláda je historickým kompromisom, keďže v nej spolu sedia národniarska SNS a menšinový Most-Híd. Podľa Fica je vzájomný vzťah týchto dvoch strán v zahraničí sledovaný. Myslí si, že táto vláda je dlhodobo udržateľná. Pokiaľ ide o dianie v parlamente, Fico konanie opozície a hlavne opozičnej podpredsedníčky NR SR Lucie Nicholsonovej označil za "hrubé zneužitie moci". Podľa neho v parlamente hlboko klesla kultúra vyjadrovania sa, čo ho podľa neho vlastných slov začína vyrušovať. Je úlohou koalície rešpektovať úlohu opozície, ale tá môže konať len do takej miery, akú jej umožňujú predpisy, dodal premiér.

   

  Na tému brexitu a poreferendového vývoja v Británii premiér zopakoval stanovisko Slovenska. Zostávajúca dvadsaťsedmička podľa neho vie, čo chce - pokiaľ je Londýn v EÚ, je plnoprávnym členom so všetkými právami aj povinnosťami. Rokovania nastanú až vtedy, keď Briti aktivujú článok 50 a po tretie, ak budú chcieť ostrovy prístup na vnútorný trh, musia dodržiavať všetky štyri slobody vrátane slobody pohybu osôb, a nie vyberať si hrozienka z koláča. Zároveň zdôraznil, že budeme "veľmi pozorne sledovať osud približne 80-tisíc Slovákov vo Veľkej Británii".

   

  Fico odmieta, aby sa z nich stali akísi "občania druhej kategórie" a dodal, že Slováci v Británii veľkou mierou prispievajú k tvorbe národného dôchodku krajiny. Zároveň uviedol, že hoci teraz vládnuca Konzervatívna strana prežíva voľby o novú premiérku, nemyslí si, že by nová vláda, ktorá vzíde asi v septembri alebo októbri, by si povedala, že odignoruje názor ľudí z referenda, aj keď ono právne má iba odporúčací charakter.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku