FAKT24


sviatok má , zajtra

  AKO TO BOLO?

  Zvrat v kauze falšovania podpisu: Trestné oznámenie a potom...Nečakaná rana pre Matoviča a spol.!

  15.07.2016 08:00 / politika google+ twitter facebook

  Opoziční poslanci za OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic, Veronika Remišová a Igor Matovič podávajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za údajne sfalšovaný podpis predsedu parlamentu Andreja Danka. Celá kauza sa však nečakane obracia proti nim...

  Daniel Lipšic lupa
  Lipšic síce argumentoval odborníkom, zdá sa však, že nesprávnym. | Facebook D. Lipšic

  Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny dnes poputuje na Generálnu prokuratúru SR. Oznámili to poslanci na tlačovej konferencii v Bratislave. Podľa nich bol podpis na poverení na zastupovanie šéfa NR SR podpredsedom parlamentu Andrejom Hrnčiarom (Sieť), ktoré ukázal na schôdzi k odvolávaniu premiéra Roberta Fica 8. júla, sfalšovaný. Ako včera povedal Lipšic, minimálne podľa dvoch znalcov z oblasti grafológie ide o podpis inej osoby.

    

  "Nie je problém preveriť, či išlo o originálny, alebo falošný podpis pri tom množstve originálnych podpisov Andreja Danka," povedal Lipšic s tým, že trestná sadzba je v tomto prípade štyri až desať rokov. Nie je to podľa neho skutkovo zložitá vec, „ak si orgány vyžiadajú listiny a porovnajú ich s inými podpismi, znalecký posudok veľmi ľahko zistí, či ide o podpis tej istej osoby“. Poslanec verí, že Národná rada SR bude súčinná a že dôkazné listiny už neskartovala. Očakáva tiež, že orgány činné v trestnom konaní zistia, kto sa na trestnom čine podieľal. Ak je podpis podľa Veroniky Remišovej falošný, Danko by mal okamžite vyvodiť zodpovednosť. "Preto ho vyzývame, aby poskytol originál a vyjadril sa, či je to jeho podpis, alebo nie," povedala novinárom s tým, že si počkajú na výsledky a potom zvážia ďalšie kroky. 

   

  Tu však celá kauza zo strany Matoviča a Lipšica dostáva závažné trhliny. Podľa televízie Markíza, si totižto analýzu podpisu nechali urobiť u nesprávnych odborníkov. "Grafológia nie je oprávnená riešiť otázky súdnoznaleckej písmoznaleckej expertízy," povedala pre Tv Markízu písmoznalkyňa Erika Straková a dodala: "Grafológia je analýza osobnosti na základe nejakého napísaného rukopisu. Písmoznaletvo je identifikácia pisateľa veľmi jednoducho." Navyše si redaktorka televízie nechala v Národnej rade vyžiadať dokumenty, ktoré práve Andrej Danko podpisoval. A podľa reportáže to vyzerá tak, že sa predseda parlamentu nazaj podpisuje veľakrát iným podpisom. Minimálne podľa desiatich dokumentov, ktoré Martina Töröková videla.

   

  O čo v celej kauze ide?

   

  Andrej Hrnčiar na schôdzi tvrdil, že len on má poverenie od Danka viesť schôdzu parlamentu a zastupovať ho v čase jeho neprítomnosti. V rokovacej sále NR SR sa preukázal dokumentom, ktorý bol podpísaný Dankom. Ten aj zverejnil na internete. Neskôr ho však stiahol. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) otvorila 8. júla mimoriadnu schôdzu parlamentu s tým, že v sále je prítomných minimálne 76 poslancov. Dostatok poslancov bol podľa nej jasný aj z prezenčnej listiny. Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar následne žiadal hlasovať o jeho procedurálnom návrhu, ktorým žiadal, aby sa hlasovaním zistilo, či je parlament uznášaniaschopný. Po hlasovaní konštatoval, že NR SR nie je uznášaniaschopná a následne prerušil rokovanie mimoriadnej schôdze až do odvolania. Urobil tak po tom, čo to konzultoval s predsedom NR SR Andrejom Dankom. Zároveň dodal, že je jediný, kto má poverenie viesť schôdzu.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku