FAKT24


sviatok má , zajtra

  ZAUJÍMAVÉ ZISTENIE

  5 dôvodov leteckých tragédií! Prekvapí vás, na ktorom mieste sú teroristi!

  23.05.2016 00:00 / špeciály google+ twitter facebook

  Po každom leteckom nešťastí sa objavujú dohady o tom, či je letecká preprava bezpečná. Zatiaľ je skoro hovoriť o príčine tragédie letu EgyptAir. Denník The Independent zostavil rebríček piatich najčastejších príčin leteckých tragédií. 

  Letecke nehody lupa
  Letecké nešťastia sú v poslednej dobe veľmi častými nehodami. | archív

  1. Chyba pilota

   

  Lietadlá sú stále viac a viac spoľahlivé po technickej stránke. tým pádom sa chyba pilota stáva čoraz častejšou príčinou tragédie. Momentálne je to až v polovici prípadov leteckých nešťastí. Piloti musia zložitý stroj riadiť počas všetkých fáz letu a to zvyšuje možnosť urobenia fatálnej chyby.

   

  2. Mechanické zlyhanie

   

  Technická chyba má stále na svedomí približne 20 percent tragédií. Motory sú oveľa spoľahlivejšie ako pred pol storočím, ale ich zlyhanie má aj teraz katastrofické následky. Iba nedávno vypadol motor Airbussu spoločnosti Qantas. Posádka našťastie dokázala pristáť aj s 459 ľuďmi na palube.

    

  3. Počasie

   

  Nepriaznivé počasie má na svedomí pád každého desiateho lietadla. A to aj napriek zlepšenej predpovedi počasia. Najznámejšia tragédia spôsobená počasím sa stala vo februári 1958 v Mníchove. Lietadlo spoločnosti British European Airways nenabralo kvôli vetru dostatočnú vzletovú rýchlosť a havarovalo. Medzi 23 obeťami boli aj hráči legendárneho futbalového klubu Manchester United.

   

  4. Sabotáž

   

  Približne 10 percent tragédií spôsobuje sabotáž, medzi ktorú patrí aj terorizmus. Je to oveľa menej ako si ľudia myslia. Posledným známym útokom teroristov je výbuch na palube ruského lietadla, ktoré letelo z Egypta. Bombu doň pravdepodobne umiestnil niekto z obslužného personálu na egyptskom letisku.  

   

  5. Iná ľudská chyba

   

  Zvyšné pády a nehody lietadiel sú pripisované iným ľudským chybám ako tým spomenutým vyššie. Ide o chyby, ktoré urobia leteckí dispečeri, nakladači batožiny, technický personál alebo údržba. 

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku