FAKT24
  JE TO REÁLNE?

  Pohroma na krku: Stredný východ sa kvôli globálnemu otepľovaniu stane do konca storočia neobývateľný!

  23.05.2016 00:00 / špeciály google+ twitter facebook

  Americký profesor z Kolumbijskej univerzity environmentálnych vied James Hansen sa snaží ľudstvo upozorniť na varovanie s katastrofálnymi následkami - Blízky východ a ďalšie tropické oblasti postihne úplné sucho.

  KLIMATICKÉ ZMENY lupa
  Hrozí nám apokalypsa? | archív

  Planéta sa otepľuje, klíma sa mení. Kvôli tomu sa krajiny, ktoré už teraz bojujú s nadmerným teplom, stanú v nasledujúcich desaťročiach doslova neobývateľné. "Tropickým oblastiam a Blízkemu východu hrozí, že sa do konca tohto storočia stanú v letnom období prakticky neobývateľné. Vonkajšia teplota totiž dosiahne takú úroveň, pri ktorej ľudské telo už nie je schopné sa samo ochladzovať, a to aj za dobých poveternostných podmienok," tvrdí americký profesor z Kolumbijskej Univerzity environmentálnych vied James Hansen. Podľa neho je to preto, že naďalej vo veľkej miere využívame fosílne palivá.

    

  Hansenova predpoveď uvádza, že miesta, ako je centrálna Afrika, juhovýchodná Ázia alebo práve Blízky východ, budú účinky ničivého nárastu teplôt zasiahnuté najviac. A to aj napriek tomu, že tieto krajiny nesú vzhľadom na históriu i súčasnosť ďaleko menšiu vinu za emisie oxidu uhličitého ako krajiny, ktorých sa tieto extrémne teploty týkať nebudú. "Spojené štáty a Európa sú zodpovedné za viac než štvrtinu všetkých umelo vytvorených emisií, Čína potom môže za ďalších 10 percent," uvádza Hansen.

   

  Pokiaľ ide o dôsledok využívania fosílnych palív, možno hovoriť o extrémnom nesúlade medzi miestami ovplyvnenými ich účinkami a miestami zodpovednými za ich využívanie. Práve krajiny, ktoré čelia tým najhorším dôsledkom klimatických zmien, majú z éry fosílnych palív ten najmenší prospech. Preto nie sú príliš ochotné sa ekonomicky podieľať na zmenách, ktoré treba na odvrátenie otepľovania a k zlepšeniu životného prostredia. Ak však zmeny nenastanú, teplota čoskoro vzrastie minimálne o 2 ° C. 

   

  Podľa Hansena i malé otepľovanie robí život stále zložitejším a znižuje produktivitu v oblastiach, kde k nárastu teplôt dochádza. Teploty sa totiž blíži k hranici ľudskej tolerancie a nesmieme zabúdať, že poľnohospodárske a stavebné práce sú hlavné vonkajšie aktivity. "Krajina v miernom podnebnom pásme majú takmer optimálnu priemernú teplotu na produktivitu práce, zatiaľ čo krajiny v teplejších pásmach, ako je Indonézia, India a Nigéria, sú už na hrane. Tu sa stúpajúcou teplotou klesá produktivita práce," tvrdí profesor.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku